Yüksek Rekolte Üreticiyi Sevindiriyor

09 Haziran 2015 Salı, 09:39

Yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü

Yüksek Rekolte Üreticiyi Sevindiriyor

 

Adıyaman Ticaret Borası Başkanı Mahmut Fırat, mevsim boyunca süren yağışların yüksek rekolte beklentisindeki üreticiyi sevindirdiğini ifade etti.

2015 yılı hububat hasat sezonun başladığını söyleyen Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, mevsim boyunca süren yağışların yüksek rekolte beklentisindeki üreticiyi sevindirdiğini ifade etti.

Yıl içerisinde yağışların yeterli bir seviyede yağmasıyla birlikte bereketli bir yılın yaşandığını belirten Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, “Biçerdöverlerin biçmiş olduğu hububatlarda rekolteler oldukça yüksek bir seviyede” dedi.

Adıyaman’da hasat sezonun başladığını belirten Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, “Bu yıl yağışların bol olması iyi bir sezonu beraberinde getirdi. Bu doğrultuda çok iyi bir rekolte bekliyoruz. Biçerdöverlerin biçmiş olduğu hububatlarda rekolteler oldukça yüksek bir seviyede. Türkiye genelinde de genel olarak hububatların rekoltesinde yüksek oranlar bekleniliyor. Bu duruma bağlı olarak rekoltede oluşan verimlilikten esnaf, tüccar ve ihtiyaç sahipleri birbirleriyle doğru orantılıdır. Ancak fiyat endeksiyle ilgili olarak çiftçilerimizde bir tedirginlik var. Hububatların fiyat konusu çok zayıf bir şekilde dinlendiriliyor. Üreticilerimizin 1 yıl içerisinde kullanmış olduğu gübre ve mazot fiyatlarında farklılıklar oluştu. Geçen yıl hububat sezonunda örneğin arpanın kilogram fiyatı 0.64 kuruştu. Bu yıl ise arpanın kilogram fiyatı 0.58 kuruş gibi bir rakamla başladı. Bu fiyat endeksi doğru olmadığı gibi geçici bir piyasada bu rakamlar konuşuluyor.  Bizlerde bu konuda kesin bir şey söylemiyoruz. Bu yılki hasılatlar oldukça iyi. Çiftçilerimizde bu yönde sevinçliler. Biçerlerin ilimize gelmesiyle birlikte ilk etapta arpalar biçilmeye başlandı.  Peyderpey hububatlar biçilmeye devam ediyor. Bu yıl ürün kalitesinin yüksek olmasından ötürü ilimizde yetişen hububatlara il dışından talep var. Yem bitkileri olarak en çok arpa il dışında satılıyor. Yem fabrikaları tarafından da bu yıl arpalara oldukça fazla talep var. İl dışında arpa almak üzere talepte bulunanlar Adıyaman Ticaret Borası’nı arayarak, taleplerini dile getiriyorlar” diye konuştu. (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz