Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Yivsiz tüfeklerin taşınması yasak

24 Şubat 2017 Cuma, 08:23

Yivsiz tüfeklerin taşınması yasak

 

Adıyaman Valiliği, Olağanüstü Hal Süresince(OHAL) Harp Silahı görünümlü Yivsiz Tüfeklerin Adıyaman İli Sınırları İçerisinde Taşınması, Nakli ve Kullanılması Yasakladı.

2521 sayılı Kanun ve üretim esaslarına ilişkin TS 870 standartlarına aykırı olmayan silahlardan güvenlik kuvvetlerimizce ve dünya ordularında kullanılan M-16, AK-47 ve G3 gibi uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğine haiz silahlara benzer av tüfeklerinin taşınarak özellikle terör olaylarını yaşandığı bölgelerde bu silahları taşıyanlarla ilgili olarak avcı- terör örgütü mensubu ayrımı konusunda tereddütler yaşanabileceği yapılan keşif ve gözetleme faaliyetlerinde ( hava keşif, İHA ve diğer gözaltı vasıtalarıyla) uzun namlulu ve tam otomatik harp silahına benzerliğinin yanlış anlamlara ve müessir olaylara sebebiyet verebileceği, terör olaylarının yaşandığı bölgelerde ruhsatlı olsa dahi güvenlik kuvvetlerince kullanılan uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğine haiz harp silahı görünümünde olan yivsiz tüfeklerin taşınması ve kullanımının kısıtlanabileceği, TS 870 standartlarına uygun olan bu silahların satışı veya ruhsatlandırılması hususunda herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyeceği;

2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11’inci maddesinde “ bu kanunun 3. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendi gereğince olağanüstü hal ilanında; genel güvenlik asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla 9. Maddede öngörülen tedbirlere ek olarak aşağıdaki tedbirlerde alınabilir: … i) Ruhsatlı da olsa her nevi silah ve mermilerin taşınmasını veya naklini yasaklamak” hükmü yer aldı.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Adıyaman Valiliğinin 16.02.2017 tarihli olurları ile bildirilen konular gereği M-16, AK-47 ve G3 gibi uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğine haiz silahlara benzer av tüfeklerinin olağanüstü hal süresince Adıyaman İli sınırları içerisinde taşınması, nakli veya kullanılması yasaklanmıştır.” dendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz