Adıyaman

Yerden Göğe Doğa Serüveni

Yerden Göğe Doğa Serüveni

 

“Adıyaman’da Yerden Göğe Doğa Serüveni -2-” Projesi TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı kapsamında Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilim ve Sanat Merkezi (Adıyaman Bilsem) koordinatörlüğünde 2. kez hayata geçiriliyor. Proje 19-22 Haziran 2018 ve 26-29 Haziran 2018 tarihlerinde iki dönem halinde düzenleniyor.

BİLSEM’e kayıtlı özel yetenekli öğrencilere yönelik özgün etkinliklerle TÜBİTAK tarafından fonlanan projeye; Adıyaman Üniversitesi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, ASP İl Müdürlüğü Sağlık Müdürlüğü   Adıyaman Müze Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi, Türkiye Oryantiring Federasyonu Adıyaman İl Temsilciliği de ayni destek veriyor.

TÜBİTAK projeleri içerisinde son derece önemli ve bir o kadar prestijli olan TÜBİTAK 4004 Doğa ve Bilim projesi sayesinde öğrenciler teoriği pratiğe dönüştürerek, doğa ve bilim temalı değerli bir keşfe çıkıyor.

Adıyaman’da Yerden Göğe Doğa Serüveni 2 Projesinde “Doğada eğitim, doğayla eğitim” sloganı öne çıkıyor. Adıyaman iline ait doğal, tarihi, kültürel ve arkeolojik zenginliklerle beraber bilimsel süreç becerileri kazandırmaya yönelik özgün etkinlikler ve faaliyetler gerçekleştirmesi hedefleniyor. Proje kapsamında etkinlik ve faaliyetler; Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi, Adıyaman Üniversitesi, Astronomi Gözlemevi, Toprak Mahsulleri Ofisi, Adıyaman Müzesi, Pirin Perre Antik Kenti, Karadağ, Çelikhan Çat Barajı ve Yüzen adalar, Alabalık Tesisi, Doğanlı Çınarı Doğal Anıtı, Çelikhan Doğal İçmesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Eğri Çayı Vadisi ve Kervansaray Botanik Parkı olarak belirlenen yerlerde gerçekleştirilecek.

Oldukça zengin bir içeriğe sahip proje kapsamında teleskopla gökyüzü gözlemi, çeşitli bilimsel etkinlikler ve analizler, doğa da sanatsal faaliyetler, oryantiring, yamaç paraşütü arkeoloji kazı deneyimi vb. faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Proje sonunda katılımcıların doğal ortamlarda keşfedici ve doğayı sevdiren etkinliklerle bilinçli birer doğa gönüllüsü olmaları; sorgulayan, keşfeden, doğada bilimsel süreçleri tanıyan, doğal-tarihi ve kültürel emanetlere karşı koruma bilincine sahip bireyler olmaları sağlanmış oluyor. Projeyle ilgili detaylı bilgiye adiyaman4004.org.tr ve adiyamanbilsem.meb.k12.tr adresinden ulaşıla biliniyor.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu