Adıyaman

“Yeni yerleşim çalışması devam ediyor”

Bakanlık’tan Milletvekili Tutdere’nin Sorusuna Cevap geldi;

 

CHP Adıyaman Milletvekili Av.Abdurrahman Tutdere’nin Plan ve Bütçe Komisyonu toplantılarında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Çetintepe ve Koçali Barajlarının iskânına dair sorduğu sorulara yanıt verdi. Bakanlığın cevabında, “Baraj yapımından etkilenerek hak sahibi olan ailelerden 67’si hazır konut ya da tarım arazisi alınması suretiyle iskân edilmiş  olup, kalan 87 aileden 80’inin tarımsal 7’si şehirsel iskân talebinde bulunmuştur” dendi.

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yönelttiği sorulara Bakan Murat Kurum’dan yanıt geldi.

Milletvekili Av. Tutdere “Koçali Barajı’ndan etkilenenlerin başvurusu 383 olmasına rağmen 154 ile sınırlandırılırken, Çetintepe Barajı’nda da 140 hane etkilenirken ev sahibi olabilecek kişi sayısı 66 ile sınırlandırılmıştır. İnsanların elinden evleri alınırken, üzerine bir de çaresiz bırakılıyorlar. Öte yandan Adıyaman’ın kalkınması için kritik önemde bulunan bu iki barajın yapımı yılan hikâyesine dönmüştür. Bu iskân sorunu, yıllardır çözülememiştir. Bakanlıktan talebimiz hem iskân sorununu çözmesi hem de bütçe ayırmaktan imtina ettikleri bu Adıyaman yatırımlarına ağırlık vermeleridir” demişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının cevai yazısında, ”Baraj yapımından etkilenerek hak sahibi olan ailelerden 67’si hazır konut ya da tarım arazisi alınması suretiyle iskân edilmiş  olup, kalan 87 aileden 80’inin tarımsal 7’si şehirsel iskân talebinde bulunmuştur” ifadeleri kullanılmıştır. Aynı zamanda yanıta göre baraj “Yapımından etkilenen Merkez, Bağlıca, Çatalağaç, Doğanlı ve Gökçay köylerinin, bu köylerde orman sınırları dışına çıkarılan  alanlarda nakil ve yerleştirilmelerine karar verilmiş olup, yeni yerleşim yerleri ile ilgili etüt ve proje çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu