Adıyaman

Yeni Türkiye, Yeni Adıyaman’a Dönüşsün

Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan tüm Adıyamanlıların Ortak İsteği

Yeni Türkiye, Yeni Adıyaman’a Dönüşsün

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, yarın ilimize geliyor. Vatandaşların ortak isteği ise Yeni Türkiye’nin, Adıyaman’ı da yenilemesi. Bugüne kadar kaybettiklerinin telafisi, verilmeyenlerin verilmesi, başka kentte yaşayan insanların yaşam standartının Adıyaman’a da layık görülmesi, neler mi bunlar?

Adıyaman, bir dokunup, bin ah işitilecek kentlerin başında gelir. Bütün doğal ve tarihi güzelliklerine rağmen, bunu insanının yaşam standardını yükseltecek gelire dönüştürememiş bir kent.

AK Parti döneminde şehrin tek ürünü sayılan tütüne getirilen kota sonrası GAP’ın nimetlerini alamayınca koca bir kent ırgat olmak zorunda kaldı ve halen sulu tarım, sulu tarım diye her platformda, bu kentin tek kurtuluşu olarak gösterilse de duyan yok, gören yok, çabalayan yok.

Binlerce yıllık tarihine rağmen, 60 yıl önce vilayet olan Adıyaman’ın kent olmasının önündeki engellerin kaldırılması, tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, sosyal dokusuyla kendini ifade edecek bir hale bürünmesi için destek bekleniyor.

Beş büyük şehir arasına sıkışmış, küçük bir şehir olan Adıyaman’dan bir tiyatro salonu, ne bir sinema ve ne de bir kültür merkezi yok. Şehrin geçmişini yarına taşıyacak bir şehir müzesi ise hayal bile edilmiyor.

Turizm de yatırım eksikliği, tarihi eserlerin gün yüzüne çıkmasındaki ödenek eksiklikleri, adeta açık hava müzesi konumundaki Adıyaman’ın turizmden pay almasını engelliyor.

Organize Sanayi Bölgesiyle büyük bir atılım yapan işadamları, sıkışıp kaldıkları yerden çıkamıyor, yeni yatırım yapamıyor, önlerindeki en büyük engelse adaletsiz şekilde yerleştiğimiz teşvikteki 5’inci bölgenin imkânsızlıkları.

Cumhuriyetin 10’uncu yılında Türkiye’yi Demirağlarla ördüklerine halen övünenler, Adıyaman’ı görmediği gibi kara trene hasret kent, hızlı ve yüksek hızlı trenin hızını rüyasında bile göremiyor.

Tramvayı bırakın, şehir içi ulaşımı halen çağın gerisinde kalan dolmuşlarla yapılıyor. Otoparkı olmayan, girişi ve çıkışı olan bir çevre yoluna sahip olmayan, alternatif yolları bulunmayan bir kenttir Adıyaman.

Türkiye’yi duble yollarla donatan AK Partinin en son gördüğü ama halen görmeye devam ettiği, icraata bir türlü dökemediği kenttir Adıyaman.

11 yıldır AK Partili belediyelerce yönetilen Adıyaman’da, belediye yatırımı olarak gösterilecek bir eser ne yazık ki yok.

60 yıldır il olan kentin derme çatma otogarı bile “kullanılmayacak” bir alanda yapılmaya başlansa da, ne zaman biteceği konusu henüz belli değil. Yolu olmayan otogara nereden otobüs koyacakları da tüm Adıyamanlıların merak konusu oldu.

Eskiyen altyapısı, yetersiz suyu, göz boyama hizmetleri ve hiçbir işe yaramayan yatırımlarıyla büyüdüğü söylenen bir kenttir Adıyaman.

Ne parkı var, ne bahçesi, ne soluklanacak bir yeri, ne kirli havasından nefes alacak bir havası…

Adıyamanlılar, üzerlerine yapışan “huzur kenti” yalanıyla bütün yatırımların geldiğine inanmıyorlar.

Üstelik öyle huzur da yok; uyuşturucu tacirlerinin cirit attığı, tefeciler cenneti, sokakta bırakılan çocukların sorunu, cinayetlerin ve kavgaların eksik olmadığı bir kent.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun göreve gelmesiyle başlayan Yeni Türkiye söylemleri, Adıyaman’ın da yenilenmesine sebep olması, tüm Adıyamanlıların en büyük dileğidir, gerçekleştir mi bilinmez…

Haber-Yorum: Naif Karabatak

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu