Yeni Nesil Satış ve Pazarlama

13 Aralık 2016 Salı, 08:10

Yeni Nesil Satış ve Pazarlama

 

Adıyaman Üniversitesi Ahi Evran Topluluğu tarafından M. Vehbi Koç Konferans Salonu’nda “Yeni Nesil Satış ve Pazarlama” konulu konferans düzenlendi.

VİP Dizayn CEO’su Erbakan Malkoç’un konuşmacı olduğu konferansa Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, KOSGEB Adıyaman İl Müdürü M. Şükrü Mısır, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit Temir ve Prof. Dr. Hasan Solmaz, MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, Genç MÜSİAD Başkanı Mustafa Ölçer, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Konferans öncesinde Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamında ziyaret eden Erbakan Malkoç ve beraberindeki heyete Gönüllü, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Konferansta Genç MÜSİAD Başkanı Mustafa Ölçer, MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, VİP Dizayn CEO’su Erbakan Malkoç birer konuşma gerçekleştirdi.

VIP Dizayn CEO’su Erbakan Malkoç, yaptığı konuşmada, hayat hikâyesine değinerek, girişimciliğin nasıl olması gerektiğini anlattı.

Bugünkü bulunduğu noktaya kolay gelmediğini, mücadele ederek, zorlukları geçerek geldiğini ifade eden Malkoç, girişimciliği anlatarak şöyle konuştu:

“Arkadaşlar hem bugün olun hem de gelecek olun. Bu memleketin hem bugüne hem de geleceğe ihtiyacı var. Nasıl olacağız peki hem bugün, hem de yarın hem de öbür gün? Arkadaşlar yeni nesil girişimci olacağız. akıyoruz herkes girişimci olmuş. Arkadaşlar bu girişimcilik öyle kolay bir şey midir? Üniversiteyi bitiren, kafe açan yurt dışından bir frank çayzing alan yada burada bir markanın frank çayzingini alıp cafe açan, market açana biz girişimci diyoruz. Biz böyle girişimcilik yaparsak bu ülkeyi uluslararası arenada entegre edecek hale nasıl getirebiliriz? Ne demek girişimcilik? Girişimci olabilmek için önce bir şeye girişmeyi kafamıza koymamız lazım. Yani Erbakan Malkoç gibi biraz deli olmanız lazım. İnsanlar girişimciliği çok basite alıyorlar. Bir gün bir üniversiteye gittik. Yanımda bir abi var. Sunucu yanımdaki abiyi Türkiye’nin en iyi girişimcisi diye tanıttı. Abiyi 15 yıldır tanıyorum. Abinin girişimciliğin g’siyle alakası yok ama iyi bir ticaret adamı. Araya girdim. Eğer bu abi girişimciyse ben girişimci değilim. Ben girişimciysem bu abi girişimci değil. Döndüm abiye sen yurt dışına parayı gönderiyorsun aslanlar gibi mal alıp getiriyorsun. Çat diye rafına getirip koyuyorsun. Koyduğun maldan üç kuruş beş kuruş kazanıp ikinci bir mağazayı açıyorsun. Sen gençlere ticareti anlat, eğer girişimciliği anlatacaksan bir şişeyi başından sonuna hiç bozmadan nasıl değiştirdiğini anlat. İçindeki kokunun nasıl olduğunu şöyle anlat; ben bu kokuyu alıyorsam üreticiden hiç bozmadan başka kokular katarak aynı üreticiye beş katına geri satıyorum. Yapabiliyor musun böyle bir şeyi, hayır. Sen nasıl girişimcisin? Değilsin. Girişimci dediğin insan üretecek. Ürettiğine değer katacak. Kattığı değerle önce ülkesini mutlu edecek. Eğer bir insan ürettiği ürünle ülkesini, vatanını mutlu edemiyorsa o insan bana girişimcilikten bahsetmeyecek”

Konferansın sonunda bütün katılımcılarla öz çekim yapan Malkoç, katılımcıların sorularını da cevaplandırarak konferansı bitirdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz