Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar

Yem Bitkileri çalıştayı yapıldı

28 Mart 2015 Cumartesi, 09:32

Yem Bitkileri çalıştayı yapıldı

 

Adıyaman’da, gerçekleştirilen Yem Bitkileri ve Yemeklik Dane Baklagil Tohumculuk Çalıştayı başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından bir otelde düzenlenen çalıştayda yem bitkileri ile yemeklik dane baklagil tohumlarının üretimindeki sorunlar ve çözüm önerileri konuşulacak.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan  çalıştayda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, Türkiye’de ekilebilir alanların genişletilmesinin mümkün olmadığını, bundan dolayı ekilebilir alanlarda elde edilecek ürünlerin artırılmasının birinci faktörünün kaliteli tohumculuk olduğunu söyledi.

Alan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de önceki dönemlerde tohuma yeteri kadar değer verilmemesi nedeniyle ekmeklik buğday ithal ediliyor. Bakanlığımız yaptığı çalışmalarla bunu önledi. Tüketiciye ‘sertifikalı tohum kullanırsan seni destekleriz’, üreticiye ise ‘satıcı kalıp tohum üretirsen sana destek veririz’ dedi. Yani hem tüketici hem üretici tarafını destekledi. Tohumculuk sektörünün yeniden yapılandırılması için 2006 yılında tohumculuk kanununda değişiklik yapıldı. Böylece gerek sanayici, gerek üretici, gerekse araştırma enstitüleri el birliğiyle Türkiye’nin tohum sektörünü bugünkü noktaya getirerek cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 22 milyon ton üretimi gerçekleştirdi. Artık ihraç ettiğimiz tohum miktarı, ithal ettiğimiz tohum miktarından fazladır. Türkiye artık dünyanın en büyük buğday unu ihracatçısı oldu. Emeği gecen herkese şükranlarımı sunuyorum” Konuşmaların ardından ilk oturumu gerçekleştirilen çalıştay bugün sona erecek. (BHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz