Adıyaman

“Yatırımcıyı Adıyaman’a Çekeceğiz”

AK Parti İl Başkanı Dimez;

 “Yatırımcıyı Adıyaman’a Çekeceğiz”

 

AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez, yeni teşvik paketi ile birçok yatırımcıyı Adıyaman’a çekeceklerini söyledi.

15 Temmuz’daki FETÖ’nün darbe girişimine değinen Dimez, “15 Temmuz’da ülkemizin birliğine, dirliğine, çocuklarımızın geleceğine çok hain, alçakça bir saldırı girişimi oldu. Ben bunun çoğu zaman bir istila olduğunu düşündüm. Bunu ifade ettim. Başta Cenab-ı Allah’ın takdiri, sayın cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın ve aziz milletimizin dik duruşları olmasaydı belki bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Suriye’den, Ortadoğu’daki bölünme aşamasına gelmiş, kardeş kanının döküldüğü başka bir ülkeden farkı olmayacaktı. Çok şükür Cenab-ı Allah’ın takdiri, halkımızın basireti ile bunu atlattık.”dedi.

Adıyaman’da Operasyonlar Devam Edecek

Adıyaman’da darbe girişiminin ardından operasyonları takip ettiklerini aktaran Dimez, şöyle devam etti:

“Buna sebebiyet verenlerle ilgili tüm Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman’da da operasyonlar oluyor, gözaltılar oluyor, tutuklamalar oluyor. Görevden uzaklaştırmalar, görevden el çektirmeler, bunları kapsayan bir soruşturma süreci, adliye süreci, idari soruşturma süreci henüz devam ediyor. Biz de tabi takip ediyoruz. Biran evvel bu suça karışmış olanların hak ettiği cezayı almalarını umut ediyoruz. Bununla beraber sayın Cumhurbaşkanımızın gerçekten söylediği gibi sapla samanın ayrılması noktasında da çok ince, çok hassas çalışmalar yapılıyor. Biz de bunları yakinen takip ediyoruz. Neticede siyaset yapıyoruz. Bu siyaseti millet için yapıyoruz. İlk çıktığımızda “yeter söz milletin” demiştik. Bundan dolay da milletimizin en ufak noktada zarar görmemesini, herhangi bir şekilde dahil olmadığının ayrı tutulması için elimizden geldiği kadar, titiz bir şekilde yapılan çalışmaları takip ediyoruz”

Teşvikte Adıyaman İyi Yerde Olacak

Adıyaman’ın bölgesel teşvikte iyi bir yerde olacağının altını çizen Dimez, “Bölgesel teşvik sisteminde biz şuan 5. bölgedeyiz. Aslında hak ettiğimiz yerde olduğumuzu ben de düşünmüyorum. 6. bölge olsaydı daha iyi olacaktı. Çünkü şuanda teknik olarak gerek TÜİK’in verileri, devlet istatistik kurumunun verileri aslında bizim gerçekteki sahadaki vatandaşımızın refahı ile ilgili örtüşmüyor. Yani işsizlik oranımızın daha yüksek, milli gelirimizin daha düşük olduğu kanaatindeyim. Bununla ilgili ayrı bir çalışma yapıyoruz. 6. bölge ile ilgili çalışma yapıyoruz. Sayın Başbakanımızın geçtiğimiz ay Diyarbakır’da Adıyaman’ın da içerisinde bulunduğu 23 tane doğu ve güneydoğu’daki illeri kapsayan bir teşvik paketi söz konusuydu. Bu teşvik paketiyle ilgili sevindirici, bizleri sevindirici, heyecanlandırıcı yatırımlar söz konusu. Bununla ilgili geçtiğimiz hafta Ankara’da sayın Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan beyefendinin sunumuyla bilgilendirildik. Adıyaman’da inşallah bu 23 ilin içerisinde olacak. Bu teşvikten yararlanacak” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılarımızın Önü Açılacak

Yatırımcıların önünün açılacağını vurgulayan Dimez, şunları söyledi:

“Yatırımcılarımızı heyecanlandıracak projeler var. Devletin faiz oranını 7 veya 8 puan subransa edeceği, Kalkınma Bankasının destekleyeceği fonlardan, kredilerden, devletin belli bir rakama kadar fabrikayı yapıp, teslim edeceği, işletmelere varıncaya kadar, fabrikasını diğer bölgelere taşıyanlar için cazip imkanların yer aldığı, bir cazibe merkezi oluşturuluyor. İnşallah yarın, öbür gün bununla ilgili daha detaylı yazılı ve görsel materyaller dağıtılacak. Adıyaman için şunu söyleyebilirim; bizim için çok önemli olan tekstille ilgili Organize Sanayi Bölgesinde büyük bir istihdam sağlıyoruz. Dolayısıyla işgücümüz bu yönde fazla. Sigortanın işveren tarafından verilmesinin devlet tarafından karşılanması bizim için çok çok önemliydi. Teşvik içerisinde bu yer almıyor ancak bununla beraber makine teçhizat alımında, fabrika yapımında ve bazı ihtisas konularında işte mermer olabilir, tarımla ilgili biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda Tarım Bakanımız gelmişti, bir çalıştay yapmıştık. Onunla ilgili birçok konuda hibeye varıncaya kadar, yaklaşık 1 milyona kadar çok büyük destekler söz konusu. İnşallah bunlardan en iyi bir şekilde yatırımcımızı yararlandırmayı düşünüyoruz. Adıyaman Güneydoğu’da yer alıyor ama batısında yer alıyor. Güneydoğu’nun batıya açılan penceresi. Allaha çok şükür huzurlu bir memleketiz.  Dolayısıyla bu yeni teşvik paketiyle beraber birçok yatırımcıyı Adıyaman’a çekebileceğimizi düşünüyorum. Bununla ilgili stratejik çalışmalarımız var. Sağolsun Bakan bey de Adıyaman için bunu ayrı bir önemsiyor. Kendisiyle olan görüşmemizde de bunu söyledik”

Adıyaman’ın İşsizlik Oranını Düşüreceğiz

Adıyaman’ın işsizlik oranını düşürmeye çalıştıklarını aktaran Dimez, “İnşallah Adıyaman için çok daha güzel yatırım ve teşvik imkanları olacak. Bununla beraber birkaç gün önce IPARD kapsamında yer almayan iller için tarımsal bir proje biliyorsunuz, ekstra bir teşvik yayınlandı. Bununla ilgili tarım müdürlüklerimize çiftçiler müracat ederse, 1,5 milyona kadar proje üzerinden yatırım yapabilecekleri, hibe alacakları, düşük faizli veya belirli bir süre ödenmeyen taksit dilimleriyle kullanabilecekleri kredilerin olduğu bir dizi teşviklerin olduğu bir çalışma. Ben inanıyorum ki Adıyaman’da yatırım yapmak isteyen yatırımcı bu saatten sonra çok büyük bir sıkıntı ile karşılaşmayacak. Şuan önümüzde bir engel var gibi görünüyor, o da Organize Sanayi Bölgemizdeki yer sıkıntımız. Geçtiğimiz 1-2 yıl önce yer genişletmesi yapmıştık. 42 tane parseli yatırımcı ile buluşturduk. Fakat yatırıma dönüşmeyen 25 tane kadar bir parselimiz var. Şuan bakanlık ta bu konu üzerinde çalışıyor. Yatırımcı geldiği zaman yer tahsisi noktasında da inşallah sıkıntıları aşabilirsek, Adıyaman’da emin olun, özel müteşebbis olarak istihdama çok faydası olacak. Milli gelirimize de çok büyük katkısı olacak. İnşallah Adıyaman’ın işsizlik oranını biraz daha düşürme gayretinde olacağız.” Şeklinde konuştu.

(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu