Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Yatırımcılar Adıyaman’a Geliyor

26 Eylül 2016 Pazartesi, 09:36

Yeni teşvik, meyvesini vermeye başladı

Yatırımcılar Adıyaman’a Geliyor

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Güneydoğu Teşvik Paketi’ni açıklamasının ardından teşvikten yararlanmak amacıyla Adıyaman’a yatırımcının gelmeye başladığı öğrenildi.

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Çelenk, Doğu ve Güneydoğu teşvik paketinin açıklanması ile Adıyaman’a sanayicilerin gelmeye başladığını söyledi.

Son teşvik paketinden yararlanmak bilmek adına bir çok sanayicinin yatırım yapmak için Adıyaman’a geldiğini ve Adıyaman’ın ithalat ve ihracatta şuanda iyi bir seviyede olduğunu vurgulayan Çelenk, sanayicilerin taleplerine cevap verebilmek adına çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde yer olmadığını ama bir çok işi bırakan yatırımcının yerini dışarıdan gelen sanayicilere önerdiklerini ve Kahta, Besni ilçelerindeki Organize Sanayi Bölgelerine yatırımcıları yönlendirdiklerini belirten Çelenk, “2004 yılında çıkan 5084 sayılı teşvik yasası ile Adıyaman’da özellikle konfeksiyon alanında çok büyük gelişmeler oldu. Bir ara Organize Sanayi Bölgesinde 7 bin üzerinde kişi çalışıyordu. Şuanda bizim fabrika sayılarımızın artmasına rağmen 5 bin ile 6 bin arasında kişi çalışıyor. Yeni bu Doğu ve Güneydoğu Anadolu teşvik paketi içerisinde Adıyaman’da yer almaktadır. Adıyaman Merkez Malatya ve Elazığ, Bingöl grubunda yer almaktadır. Bu teşvik paketinin tam uygulama, yönetmenliği belli olmadığı için bir çok konuyu bizde bilmiyoruz. Adıyaman’da konfeksiyonun bu teşvike gireceğini iyi biliyorum, İnşaat ve yapı malzemeleri, Küçükbaş Hayvan konularının bu teşvikte yer alacağını duyduk” dedi.

Adıyaman’ın ithalat ve ihracat konusunda belli bir seviyede olduğunu dile getiren  Abdulkadir Çelenk, “Bizim 5’ ncı bölge teşvik uygulamamız devam ediyor. Bu teşvik konusu 6’ncı bölgeye çekilirse teşvik yatırımları iyi hale gelir. Bu teşvik paketi ile Adıyaman’a yatırım için gelen sanayicilerimiz var. Doğu ve Güneydoğu teşvik paketinden yararlanmak isteyip gelen yatırımcıya yardımcı oluyoruz. İthalat ve ihracat konusunda Adıyaman’da belli bir seviyededir. Şuan ihracat konusunda iyiyiz. Ama teşvikler düzeltilirse daha iyi olur. Yatırımcı arkadaşları Adıyaman’a bekleriz” diye konuştu.(PHA)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz