Adıyaman

Yasa dışı dinlemeye 744 yıla kadar hapis istemi

Yasa dışı dinlemeye 744 yıla kadar hapis istemi

İzmir merkezli olarak geçen ay, Adıyaman dahil 13 ilde düzenlenen operasyon kapsamında, aralarında Batman Emniyet eski Müdürü Hasan Ali Okan ve Elazığ Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı’nın da bulunduğu 11’i tutuklu 32 polis hakkında, savcı iddianameyi hazırlayıp yargılanmaları için ağır ceza mahkemesine gönderdi. Okan ve Karakayalı ile bir kısım sanıklar hakkında 285-744’er yıla kadar hapis cezası istendi.

Ulusal bir gazetede 18 Mart 2014 tarihinde yer alan haberde çeşitli kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin telefonlarının yasa dışı dinlendiği belirtilince, ilk etapta, listede isimleri bulunan 62 kişinin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak şikayetçi olmalarıyla birlikte soruşturma başlatıldı. Ayrıca, yasa dışı dinleme iddiaları üzerine İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde mülkiye ve polis baş müfettişlerince idari inceleme- soruşturma başlatıldı. Bu inceleme- soruşturma sonucu hukuka aykırı olarak telefon dinlemesi yaptıkları tespiti doğrultusunda bazı görevliler hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, yapılan adli soruşturma sonucunda ’İftira, özel hayatın gizliliğini ihlal, kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, suç uydurmak’ suçlamasıyla, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde 2010-2013 yılları arasında görevli olan, daha sonra çeşitli rütbelere terfi eden birer birinci sınıf emniyet müdürü, ikinci sınıf emniyet müdürü, üçüncü sınıf emniyet müdürü, dördüncü sınıf emniyet müdürü, iki emniyet amiri, sekiz komiser, iki komiser yardımcısı, dört başpolis, 12 polis memuru olmak üzere toplam 32 emniyet görevlisi hakkında, kamu kurumlarında görevli memurların farklı isim ile farklı meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile anayasaya ve ilgili kanunlara aykırı olarak dinlendikleri gerekçesiyle, gözaltına alınmaları talimatını verdi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, İzmir merkezli olarak Adıyaman, Ankara, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Kayseri, Malatya, Şırnak, Van ve Yalova’da operasyon başlatttı. Polislerden 27’si ilk gün gözaltına aldı. Beş kişi ise emniyete kendileri gelerek meslektaşlarına teslim oldu.

Aralarında, geçmişte İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nde İstihbarat Şubesi ardından İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı görevlerini yapan, 2011 yılı temmuz ayında Batman İl Emniyet Müdürü olarak atanan, 17 Aralık sürecinden sonra görevden alınan daha sonra da açığa alınan Hasan Ali Okan ve Elazığ Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı’nın da bulunduğu polisler hukuksuz hiçbir şey yapmadıklarını söyledi. Gözaltındaki 32 polisten, aralarında birinci sınıf emniyet müdürü Okan’ın da bulunduğu 32 kişi işlemleri tamamlanmasının, ardından adliyeye sevk edildi. Aralarında Hasan Ali Okan, Ramazan Karakayalı., İstihbarat Şube Müdür Yardımcılığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yapan, 7 Ocak’taki liman soruşturması sonrasında görevden alınan Taner Aydın, Kürşat Şenol Yılmaz, Burak Cemal Yılmaz, Hamza Doğan, Haldun Çabuk, Talha Ülkümen, Tarkan Kolik, Memduh Tosun ve Mustafa Edip Çakmak’ın bulunduğu 11 kişi tutuklanırken, 21’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturmayı sürdüren Cumhuriyet Savcısı, 23 klasörden oluşan dosyayı inceleyip, 11’i tutuklu 32 sanık hakkında ’İftira, özel hayatın gizliliğini ihlal, kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, suç uydurmak’ suçlarıyla her şikayetçi için ayrı ayrı cezalandırılmaları için 285 yıldan 744’er yıla kadar hapis cezası istemiyle ağır ceza mahkemesinde yargılanmaları için iddianame hazırlayıp, Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. İddianamenin kabul edilmesi ardından sanıklar önümüzdeki günlerde ağır ceza mahkemesinde hakim önüne çıkarılacak.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu