Adıyaman

Yarım adayız, yüzecek yerimiz yok!

Doğunun denizi Hazar’da hafta sonu yoğunluğu

Atatürk Barajı nedeniyle Adıyaman adeta yarım bir ada gibi. Ancak elindeki imkanlar” kullanılmadıktan sonra içme suyu olarak da kullanamıyoruz, sulama suyu olarak da kullanamıyoruz. Üstelik 50 dereceyi bulan sıcaklarda serinlenecek bir yerimiz de yok. Sahil düzenlemesi yapılmayan, adeta kaderine terk edilen kıyılarımı heba olup gidiyor. Elazığ’ın Hazar gölü Adıyaman’a örnek olsun.

Son günlerde aşırı sıcaklardan bunalan vatandaşlar, Doğu’nun gizli denizi olarak bilinen Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Gölü’ne akın etti.

Türkiye’de derinliği ile ilk sırada yer alan, 22 kilometre uzunluğa ve 6 kilometre genişliğe sahip Hazar Gölü’nün kıyıları sıcaktan bunalan vatandaşların akınına uğradı. Özellikle Elazığ dışında Diyarbakır, Malatya, Bingöl, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin başta olmak üzere denizsiz kentlerde yaşayanlar Hazar Gölü’nü tercih ediyor. İki ada ve saklı kenti bulunan Hazar Gölü çevresi, apart otel, kamp çadır alanlarıyla da tatilciler tarafından tercih ediliyor.  Akdeniz ve Ege sahillerini aratmayan Hazar Gölü’nde tatilciler, şezlong, şemsiye, deniz bisikleti, tekne turu gibi imkanlardan da faydalanabiliyor.

Diyarbakır’dan ailesi ile gelen Ercan Adıyaman, “Diyarbakır bu sene çok sıcak. 3-4 gündür son dönemlerin en sıcak günleri yaşanıyor. Biz de buraya geldik. Serin göl güzel. Temiz ve güzel tesis. Ailece eğleniyoruz, geziyoruz, dinleniyoruz ve yüzüyoruz” dedi.

Malatya’dan geldiklerini dile getiren Sefa Fırat ise “Aşırı sıcaklardan kaçtık. En yakın deniz neresi Sivrice’de var diye geldik. Güzel beğendik. Yine haftaya geleceğiz. Ailecek geldik. Serinliyoruz. Malatya’da 2 gündür aşırı sıcak vardı. Televizyonda da bakıyoruz herkes denize gidiyoruz. Yolda  çocukla çekilmediği için Sivrice’ye geldik” diye konuştu.

Elazığ’da havanın bir haftadır çok sıcak olduğunu ifade eden vatandaşlar da, “Buraya iş arkadaşlarımızla beraber geldik. Güzel bir imkan. Suya giriyoruz ve serinliyoruz. Çevre illerde gelen arkadaşlarımız da var. Bingöl, Diyarbakır ve Malatya’dan gelenler var. Elazığ için güzel bir imkan. Biz buraya doğunun denizi diyoruz. İzmir’deki, İstanbul’daki neyse bizim için burası öyle. Günübirlik gelinebilen yer” şeklinde konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu