Yarbay Görevine Dönmek İstiyor

02 Mart 2018 Cuma, 09:11

Darbe girişiminden ikinci kez beraat Etti

Yarbay Görevine Dönmek İstiyor

 

15 Temmuz hain darbe girişimi davasında yargılanan ve dava kapsamında Türkiye’de ilk beraat eden kişi olan Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Müdürü eski Yarbay Gurbet Keskin, ikinci kez beraat etti. Yarbay Keskin, mahkemenin beraat kararından sonra görevine dönmek için başvuruda bulundu.

Gurbet Keskin, 10 buçuk aylık tutukluk süresinin sonrasında 26 Mayıs 2017 tarihinde beraat etmişti. Mahkeme heyetinin verdiği bu kararın ardından Adıyaman Cumhuriyet Savcılığı, Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesine başvurarak karara itirazda bulundu. Mahkeme de dosyada bazı hususların eksik olduğu gerekçesiyle kararı bozarak, yargılamanın yeniden yapılmasına karar verdi. Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanan Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Müdürü eski Yarbay Gurbet Keskin, ilk celsede yeniden beraat etti.

Mahkeme çıkışında Gurbet Keskin’in avukatı Tahsin Lale, 15 Temmuz’da terör örgütünün bütün ayaklarını gördüklerini dile getirerek, komutana geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

Benim dünyamda darbeci çıkmaz

15 Temmuz Darbeye teşebbüs davasında yargılanan ve Türkiye’de ilk beraat eden kişi olan Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Müdürü eski Yarbay Gurbet Keskin ikinci kez beraat etti.

15 Temmuz Darbe Gecesi gerçekleştirilmek istenen Darbe davasında 2. Ağır ceza Mahkemesinde tutuklu yargılanan Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Müdürü eski Yarbay Gurbet Keskin, 10 buçuk aylık tutukluk süresinin sonrasında mahkeme heyeti tarafından 26 Mayıs 2017 tarihinde beraatine karar verilmişti.

Mahkeme heyetinin verdiği bu kararın ardından Adıyaman Cumhuriyet Savcılığı karara Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesine başvurarak itirazda bulundu. Mahkeme dosyada bazı hususların eksik olduğu gerekçesiyle bozarak, yargılamanın yeniden yapılmasını karar verdi.

Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanan Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Müdürü eski Yarbay Gurbet Keskin, mahkemeye ailesi ve avukatıyla birlikte geldi.

Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesine, 15 Temmuz Gecesi Adıyaman’da ki askeri hareketlilik, çatışma, darp, cebir gibi olayların olup olmadığı ile ilgili Adıyaman Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğünden gelen yazılar okundu.

Sanık Gurbet Keskin, savunmasında, “Yıldırım kodlu emir geldiğinde ben gelen bu emrin uygulanmasını engelledim. Görev tanım formuna göre emrin kanunsuz olması nedeniyle emri engelledim. O gece darbe karşıtı tutum sergiledim. Ben Asayiş Şube Müdürü olarak 16 birimden sorumluyum. Harekat merkezi benim sorumluluğumda. Ben emrimde olan bin 200 kişiye emir yada talimat vermedim. Hiçbir telefon görüşmem olmadı. Ben vatanını milletini seven, vatanına milletine aşık birisiyim. Ben o şerefli üniformamı giymeyi özledim.  Ben onurumu kurtarmak için buradayım. 26 Mayıs 2017 tarihinde verilen beraat kararının yeniden verilmesini talep ediyor ve adaletinize güveniyorum. Halkımızın vergileriyle alınan uçak, tank ve silahlarla vatandaşa kurşun sıkan hainlerle aynı şekilde yargılanmaktan beni kurtarın. Benim dünyamda darbeci çıkmaz, FETÖ’cü çıkmaz” dedi.

İddia makamı, sanığın yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

Sanık avukatı Tahsin Lale’nin savunmasının ardından, mahkeme heyeti sanığın yargılandığı, “Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs” ve “Silahlı Terör Örgütü Kurma ve Yönetme” suçlarından beraatine ilk celsede karar verdi.

Mahkeme çıkışında Gurbet Keskin’in avukatı Tahsin Lale, 15 Temmuz’da terör örgütünün bütün ayaklarını gördüklerini dile getirerek, komutana geçmiş olsun dileklerini iletti.

Sanık Gurbet Keskin, 15 Temmuz Darbe Girişinden bir gün sonra polis tarafından gözaltına alınmasının ardından adli makamlar tarafın tutuklanmış, KHK ile görevinden ihraç edilmişti. Gurbet Keskin’in 26 Mayıs 2017 tarihindeki beraatının ardından göreve dönmek için başvurduğu öğrenildi.(İHA)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz