Yağmur’un Bedeni Beş Kişiye Umut Oldu

18 Mayıs 2017 Perşembe, 09:22

Sabaha karşı helikopterle ‘organ nakli’ operasyonu

Yağmur’un Bedeni Beş Kişiye Umut Oldu

 

Adıyaman’a helikopterle gelen doktorlar, 5 kişiye umut olacak üniversite öğrencisinin organlarını aldı. Daha önce ‘organ bağışı’ sempozyumuna katılan üniversite öğrencisinin organları 5 kişiye umut oldu.

Adıyaman’da sabaha karşı helikopter destekli operasyon ile üniversite 1. sınıf öğrencisi Yağmur Boybey’in karaciğer, kornea ve böbrekleri 5 kişiye umut oldu.

İnönü Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi olan Yağmur Boybey (21), Adıyaman’da ailesinin yanında rahatsızlandı. Solunum yetmezliğine bağlı olarak kalbi duran Yağmur Boybey ambulansla Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Burada yeniden hayata döndürülerek yoğun bakıma alınan Yağmur Boybey’in beyin ölümü gerçekleşti.

Yağmur Boybey’in katıldığı ‘organ bağışı’ sempozyumu sonrasında ailesine, “Ölürsem organlarımı bağışlayın” dediği öğrenildi. Daha önceden ‘organlarını bağışlama’ konusunda vasiyeti bulunan Yağmur Boybey’in organları sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonla alındı.

Yağmur Boybey’in 2 kornea, 2 böbrek ve 1 karaciğeri için Elazığ ve Malatya’dan Sağlık Bakanlığına ait helikopter ile sabaha karşı gelen doktorlar, organları alarak ayrıldı. Yağmur Boybey’in organlarının Gaziantep, Malatya ve Elazığ’da 5 hastaya nakledileceği öğrenildi.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcı Doçent Dr. Fatih Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın yaklaşık bir hafta önce kalbi ve solunumunun durması sonucu Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildiğini, burada kalbine anjiyo yapıldıktan sonra yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı ve müdahalelere rağmen beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi.

Operasyonu gerçekleştiren doktorlardan Doç. Dr. Koray Karabulut, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinden aldıkları organları hastalara nakledeceklerini söyledi.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Fatih Doğan, hastanın vasiyetinin olduğunu belirterek, “Hastamız daha önceden organlarını bağışlamak istediğini söylemiş. Bunun üzerine aile organ bağışını yapmak istediklerini söylediler. Sağlık Bakanlığının Organ Nakil Merkezleri ile görüştük. Dün akşamdan itibaren iki ayrı ekip gelerek, hastamızın karaciğer, böbrekleri ve korneolarını nakil olmak üzere aldı. İnşallah 5 hastamıza şifa olacak. Hastalarımızın aldığı her nefes için Yağmur kardeşimize Allah’tan rahmet dileyeceklerini umuyorum. Bu herkese örnek olacak bir davranıştır. Hastamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Kederli ailesine de başsağlığı diliyorum. İnşallah nakil yapılacak hastalara organlar uyum gösterir. Hastalarımız inşallah sağlıklarına kavuşur” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz