Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Yağış bugün de sürecek

31 Mart 2015 Salı, 10:09

Yağış bugün de sürecek

 

Bir süredir Adıyaman’ı etkisi altına alan ve zaman zaman sağanak halde devam eden yağışın, bugün de etkisini göstermesi bekleniyor.

Türkiye genelinde birçok ilde olduğu gibi Adıyaman’da da sağanak yağış etkili oldu. Önceki gün akşam saatlerinde başlayan ve gece yarısına kadar devam eden yağmur nedeniyle, bölgemizde birçok ilde yollarda su birikintileri oluşurken, zaman zaman bazı bölgeler de de rögarlar taştı.

Elazığ’da bulunan 13. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan verilere göre, Elazığ, Malatya ve Adıyaman’da sağanak yağmur, Bingöl ve Tunceli’de ise şiddetli yağmur yağışının olması bekleniyor. Hava sıcaklığının ise 11 ile 13 derece arasında olacağı öğrenildi.

  1. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Perşembe günü hariç Cumartesi gününe kadar yağışların belirli aralıklarda devam edeceğini beklediklerini ifade etti.

 

Cendere Çayı Coştu

Son bir haftadır etkili olan yağışlar nedeniyle Cendere Çayı coştu.

Geçtiğimiz hafta buyunca etkili olan yağmur çiftçileri memnun ederken, su kaynakları ve barajların dolmasına neden oluyor. Adıyaman’ın Sincik ilçesinin yüksek kesimlerinde kar yağışı yaşanırken, diğer bölgelerde etkili olan yağmur yağışı özellikle dere ve çaylardaki su oranını önemli derecede artırdı.

Sincik İlçesinin yüksek kesimlerinden başlayıp, Atatürk Barajı’na dökülen Cendere Çayında su seviyesi yüksek kesimlerde ki karların erimesi ve yağan yağmurla birlikte artış gösterdi.

Sincik’te başlayıp, Çamdere Köyü yakınlarında Çelikhan’dan gelen Bulam Suyunu da aldıktan sonra Atatürk Barajı’na karışan Cendere Çayı, üzerine kurulu olan Sırımtaş HES ve yapımı devam eden iki elektrik santralinde elektrik üretimi yapılıyor.(İHA)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz