Adıyaman

Vatandaşlardan ‘Su İsrafı’ Uyarısı

Vatandaşlardan ‘Su İsrafı’ Uyarısı

 

İçme suyu kaynağındaki azalmadan dolayı son günlerde suyu kesintili kullanmak zorunda kalan Adıyamanlılar, su sorununun ortadan kalkması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi.

Son günlerde gerek su kaynağındaki azalmadan, gerekse var olan suyun bazı köylüler tarafından arazi sulaması için gayrimeşru yollarla kullanmasından dolayı susuz kalan Adıyamanlılar, su sorununun aşılması için herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde vatandaşı su israfı konusunda uyaran Adıyaman Belediyesi yetkililerine hak veren duyarlı vatandaşlar, aşırı sıcaklardan dolayı kaynağından azalan suyun israf edilmemesini isteyerek, “Yetkililerden yapılan uyarılarda, son günlerde artan hava sıcaklığından ve aşırı israftan dolayı su seviyesinin ciddi şekilde azaldığı belirtilmişti. Vatandaş olarak bize düşen içme suyunda yaşanan azalmanın önüne geçebilmek için suyumuzu israf etmemektir. İçme suyumuzla bahçe sulanmamalı, arabalar yıkamamalı. Zaten dinimizce de uygun görünmeyen israftan kaçınırsak, vatandaş olarak biz üzerimize düşeni yapmış oluruz. Gerisi ise yetkililerin işi” diye konuştular.

Adıyaman’da çiçekçilik yapan Mehmet Ertürk isimli esnaf da konu ile ilgili yaptığı açıklamada, suya en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden birisini yaptıklarını ve su kesintisinin en çok kendilerini etkilediğini dile getirerek, “Adıyaman sıcak ve kurak bir şehir. Yaşanan kesinti tamamen doğal bir durumdur. Hava sıcaklığının kırsal kesimlerde 50 dereceye ulaştığı Adıyaman’da su kaynakları çok düşmüş durumda. Bunun önüne geçebilmek sadece belediyenin yapabileceği bir şey değil. Adıyamanlılar olarak daha duyarlı davranıp su israfından kaçınırsak bu sorununu çözebiliriz. Bu bize düşen görev, bir de yetkililere düşen görev var. O da geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanımız Hüsrev Kutlu’nun da açıkça kamuoyuyla paylaştığı gibi şehre gelen su borularını kırarak içme suyu ile arazilerini sulayan köylülere karşı alınacak tedbirlerdir. İnşallah bu tedbirler alınırsa Adıyaman’da su sorunu kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulur” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu