Adıyaman

Vatandaş borcunu ödemeye kararlı

Borç Yapılandırmasına İlgi Beklenenin Üzerinde

Vatandaş borcunu ödemeye kararlı

Adıyaman Defterdarı Orhan Mutluay, 6552 sayılı Torba Yasası kapsamında vergi borçları için yapılandırmaya vatandaşın beklenenin üzerinde ilgi gösterdiğini kaydetti.

11 Eylül tarihinde yürürlüğe giren 6552 sayılı yasa kapsamında borçlara ödeme kolaylığı getirilmesiyle birlikte borçlu vatandaşların borçlarını ödemek için yapılandırmaya gittiğini belirten Defterdar Orhan Mutluay, “Amme borçlularına Hükümetimizce ödeme kolaylığı getirmek ve taksitlendirme imkanı getirdi. Peşin, 6, 9 ve 18 taksit olarak ödeyebilecekler. 30 Nisan 2014 tarihinden önce kesinleşmiş olan borçlu mükelleflerimiz vergi aslına bağlı olarak tahakkuk etmiş, vergi cezaları, gecikme zamları ve faizlerin tahsilinden vazgeçiliyor. Tahakkuk ettirilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçiliyor. Özellikle ödeme güçlüğü içerisinde olan vatandaşlar için çok avantajlı durum getiriyor. Bu yasadan istifade edilmelidir.

Çok yoğun bir talep alıyoruz. Şuan itibariyle 2 bin 70 yapılandırma talebi aldık. Çok ciddi yoğunluğumuz var. Bu 1 Aralık tarihine kadar devam edecektir. 12 bin civarında vergi mükellefimiz var ama bunların hepsi borçlu değil. Beklentimizin üzerinde ilgi var” dedi.

 

Defterdarlık Kendini Yeniledi

Adıyaman Defterdarlığı ‘vatandaş odaklı hizmet’ anlayışıyla, vatandaşın ferah bir ortamda hizmet alması için kendini yeniledi.

Vatandaşların vergi borcu ve diğer işlemler için saatlerde sırada beklediği Adıyaman Defterdarlığı’nda vatandaşa yeni bir hizmet sunuldu. Vatandaşın yoğun olduğu vezne bölümünün yeri değiştirilerek, vatandaşlar elektronik sırasına göre ferah bir ortamda işlemlerini yaptırıyor.

Adıyaman Defterdarı Orhan Mutluay, yatırımcı kuruluş olmadıklarını ve mükelleflere daha iyi hizmet sunmanın gayretinde olduklarını belirterek, “Sürekli kendimizi yenileyen bir kurum olarak vatandaşların sırada bekleme sıkıntısı, çileyi gidermek istedik. Hem çalışanlarımız hem de vatandaşlarımız rahat etti. Vatandaşlarımız sırasını alarak, ferah bir ortamda bekleyip işlemini yaptırabiliyor. Çalışanlarımızda daha verimli çalışmış olacak. Rahatsızlığı olan vatandaşlarımız ayakta beklemeden oturacaklar. Kamuoyundan olumlu tepkiler alıyoruz” dedi.(İHA)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu