Adıyaman

“Valiler hem yargıç, hem savcı olacak”

KESK’ten İç Güvenlik Paketi Açıklaması

“Valiler hem yargıç, hem savcı olacak”

 

Adıyaman KESK Meclisi tarafından AK Parti Adıyaman İl Başkanlığı önünde İç Güvenlik Paketiyle alakalı bir basın açıklaması yapıldı.

Adıyaman KESK Meclisi tarafından iç güvenlik paketiyle alakalı Gölbaşı Caddesi üzerinde bulunan AK Parti Adıyaman İl Başkanlığı karşı tarafında basın açıklaması düzenlendi. Düzenlenen basın açıklamasına sendika ve siyasi parti başkanları katıldı. Eğitim-Sen Adıyaman Şube Eş Başkanı Ayşegül Yücetaş, “Tasarı yaklaşırsa talep dile getirdiğimiz sendikal eylemler öncesinde makul şüpheli gerekçesiyle tedbir göz altıları yapabilecek. Dolayısıyla toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkımız fiilen ortadan kaldırılacak. Valiler, kaymakamlar sıkıyönetim ve OHAL dönemlerinde olduğu gibi yetkilendirilecek. Kendilerini yargıç ve savcılar yerine koyup kararlar alabilecekler. Valinin ilan ettiği yasalara uymayanlar 1 yıl hapis cezası ile çaptırılacak. Vali toplumsal olaylarda belediyenin araç ve gereçlerine el koyabilecek, personellerine emir verebilecek. Polis aynı zamanda savcılık yapacak. Savcı kararı olmadan ve kimseye haber vermeden vatandaşları 48 saat gözaltında tutabilecek. Hakim ve savcı kararı olmadan istediği üstünü, eşyasını, aracını arayabilecek. Toplumsal olaylarda cebinde taş vardı, gerekçesiyle bile silah kullanabilecek. Polisin aldığı herhangi bir öneme karşı çıkan vatandaş gözaltına alına bilecek. Demokrasiden, barıştan kardeşlikten, insanca yaşamdan yana olan herkesi yarın çok geç olmadan toplumda var olan kutuplaşmayı daha da artıracak. Uzun süredir üzerimize çöken karanlığı daha da zifiri hale getirecek” dedi.

Yapılan açıklamalar sonrasında katılımcılar olaysız bir şekilde dağıldı. Öte yandan herhangi bir olayın yaşanmaması için ise, polis ekipleri, zırhlı araçlarla Milliyetçi Hareket Partisi Adıyaman İl Başkanlığı önünde önlem alırken, AK Parti Adıyaman İl Başkanlığı önünde ise, çok sayıda çevik kuvvet polisi bekleme yaptı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu