Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar

Vali değişti, silah ruhsatı tartışması başladı

17 Haziran 2016 Cuma, 09:51

Vali değişti, silah ruhsatı tartışması başladı

 

Bir süredir Adıyaman’da silah ruhsatı tartışması yapılmıyorken, Adıyaman Valisinin değişmesi, silah ruhsatı tartışmasını ve talebini de yeniden gündeme getirdi. Bunun tek sebebi, valilere verilen silah ruhsatı yetkisinin, tamamen valinin inisiyatifinde olması.

Yasalarda kimlerin silah ruhsatı alacağı, bunun hangisinin bulundurma, hangisinin taşıma olacağı belliyken, “valilere verilen yetki” ile alınan silah ruhsatları çoğunlukla tartışma konusu oluyor.

Adıyaman Valisiyken, Adana Valisi olarak atanan Mahmut Demirtaş’ın, 180’den fazla silah ruhsatı talebine olumlu bakmaması nedeniyle silah ruhsatı almak için başvuranlar alamıyordu. Alınan bilgiye göre bu kişilerin “silah ruhsatı alma” şartlarını taşımamaları nedeniyle Adıyaman valisi Mahmut Demirtaş tarafından ruhsat onayı verilmiyordu.

Yasalarda, valiler tarafından kendilerine silah taşıma ruhsatı verilebilen şahıslar; “Yaptıkları iş, sosyal, ekonomik, kültürel ve mesleki faaliyetleri ya da bulundukları yer ve zaman itibarıyla can güvenlikleri ciddi ve harici tehdit ve tehlikelere maruz kalacağı kuvvetle muhtemel olduğu anlaşılan Türk vatandaşları ile karşılıklılık esasına göre ülkemizde çalışma ve ikamet izni sahibi yabancı uyruklu şahıslar” olarak belirtiliyor.

Silah taşıma veya bulundurma şartlarına haiz olmayanların silah ruhsatı alma şansı, sadece illerde valilerin inisiyatifine kalıyor. Böyle olunca da en çok istismar edilmek istenen kapı, bu kapı oluyor.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, 180’den fazla silah ruhsatı talebine, iyle onay vermediği kamuoyuna yansıyordu. Adıyaman Valisi değişip, yerine Abdullah Erin atanınca, silah ruhsatı almak isteyenler yeniden gündeme geldi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz