Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Vakıflar 4 eseri restore edecek

27 Temmuz 2017 Perşembe, 08:38

Vakıflar 4 eseri restore edecek

 

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Ali Palalı,  2017 yılı içerisinde Adıyaman’da 4 taşınmaz tescilli kültür varlığının restorasyonunun yapılacağını kaydetti.  Bu eserler Adıyaman Merkez Sıratut Cami ve arka kısmında bulunan türbe, Besni Bekir Bey Hamamı Hoca Ömer Cami ve Çarşı Cami.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait Adıyaman’da toplam 17 adet taşınmaz kültür varlığı bulunduğunu belirterek, 2017 yılında Kahta Kemaliye Ulu Cami ve Adıyaman Merkez Ulu Cami restorasyonlarının tamamlandığını ifade etti.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Ali Palalı,  2017 yılında başlanılacak olan restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, “Bu yıl restorasyonuna başlanılacak olan toplam 4 adet eserimiz bulunuyor. 5 Mart tarihinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremde minaresi yıkılan Adıyaman Merkez Sıratut Cami ve arka kısmında bulunan türbe ile birlikte Ağustos ayı içerisinde ihaleye çıkartılacak. Eski Besni alanında bulunan Besni Bekir Bey Hamamı Ağustos ayı içerisinde restore edilerek ayağa kaldırılacaktır. Diğeri ise statik acıdan tehlike arz eden Hoca Ömer Cami, Adıyaman Belediyesiyle yapılacak görüşme sonrasında tekrardan yıkılıp yeniden yapılması planlanıyor. Proje çizimi yapılacaktır. Adıyaman Çarşı Cami restorasyonu kapsamında kamulaştırma çalışmaları başlamıştır ve 2017 yılı içerisinde restorasyona başlanılacaktır. Burada 9 adet dükkan kamulaştırılacak ve restorasyon çalışmalarına 2017 yılı içerisinde başlanılacaktır” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz