Adıyaman

Üzüm Pekmezinin Zahmetli Yolculuğu

Bağlar bozuluyor, üzümler pekmez oluyor

Üzüm Pekmezinin Zahmetli Yolculuğu

 

Adıyaman’da, kış hazırlıklarına başlayan çiftçiler son baharın yaklaşmasıyla üzüm pekmezlerinin yapımına başladı.

Kentte oturan ve çiftçilik yapan vatandaşlar yıl boyunca özverili bakımının ardından sofraların vazgeçilmezi olan üzüm pekmezleri için kazanlar kuruldu.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde kerge olarak bilinen ve bazı bölgelerde ise bağbozumu olarak adlandırılan üzümler bağlardan toplanarak büyük kazanlarda zahmetli olarak kaynatılıp pekmez, pestil ve pekmez sucuğu haline getirilerek sofralarda yerini alıyor.

Yöre halkının büyük çoğunluğu çiftçilik ve tarım ile uğraştığı alanlardan birisi olan ve 50 derece sıcaklıktaki üzüm pekmezinin sofralara zahmetli yolculuğu başladı.

60 yıldır babadan oğula geçen üzümü dalından kopartarak aşama aşama işleyen Osman Gözlü, “Sabah erkenden üzüm toplamaya başlıyoruz. Daha sonra bu üzümleri kaynatmak için kazanlar hazırladık. Ham maddesi olan pekmezin beyaz toprak kullanıyoruz. Dolayısıyla zahmetli bir aşamadan geçiyor. Beyaz toprak tam şire dediğimiz üzüm suyu kazanda kaynarken ona 1 kilo veya 2 kilo biz o ham şirenin içine ham toprağı maddesi olarak beyaz toprağı katıyoruz ve kaynatıyoruz. Tam kesildikten sonra bu kaynatma keskinleştikten sonra indiriyoruz, dinlendikten sonra kazanlardan süzüyoruz. Daha sonra pekmez meydana geliyor. Tatlandırma ve kokusu için yabanda arıların üzerinde bal topladığı ot var, bu olduğu zaman içerisine onu atıyoruz. O olmadığı zaman sumak yaprağı, yani fıstık yaprağı, o biraz kokuyu değiştirir, tadını hoşlaştırır. Burada ailece çalışıyoruz. Üzüm suyu çıktıktan sonra kazana konulur, ham madde dediğimiz beyaz toprak içine atılır. Normal olarak kaynatıldıktan sonra o dinlenir. 2 saat ondan sonra o süzülür, başka bir kaba konulur, burada 5-6 saat kaynatmak kaydıyla daha sonra pekmez meydana geliyor” şeklinde konuştu.

Gecen yıla oranla üzüm hasadın yarı yarıya düştüğünü belirten Gözlü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hasat kar senesi, var senesi, bu sene ne kar yağdı ne de yağmur yağdı. Hasat yarı yarıya düştü, gecen sene biz 500 kilo pekmez aldık, bu sene 250’ye düştü. Bununla birlikte bu son 1 aydan hava sıcaklık derecesi resmi olarak 42 ama normalde normalin üzerinde bir sıcaklık vardı. Üzümler olduğu gibi kurudu değil topraktan gıdayı toprak kendi verdiği üzümden geri emmek suretiyle kendini besledi. Onun için verim yarı yarıya düştü. Belki teknik bunu kabul eder etmez bilmiyorum, yalnız gözümüzle gördüğümüz, tecrübemize dayanarak tiyek tekrar üzümdeki verdiği üzümün suyunu emerek kendini besliyor” (PHA)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu