AdıyamanManşet

Usta gazeteciye veda

Duayen gazetecimiz hayatını kaybetti

Gazetemizin ortağı Murat Çeliker’in babası, Adıyaman’ın en eski gazetecilerinden, Yeniyol ve Doğuş Gazetesi kurucusu, Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi İbrahim Çeliker, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Çeliker’İn vefatıyla, Adıyaman basını bir duayen gazetecisini daha kaybetmiş oldu.

İlimizde 1956 yılından beri gazetecilik yapan İbrahim Çeliker, hayatını kaybetti.  Adıyaman’da Yeniyol Gazetesi’nin kurucusu, Doğuş Gazetesi kurucusu ve 2001 yılına kadar sahibi olan Sürekli Basın Kartı sahibi İbrahim Çeliker, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Böbrek rahatsızlığı nedeniyle Gazeteci İbrahim Çeliker, tedavi gördüğü Gaziantep Sani Konukoğlu Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Adıyaman Belediyesi Yeni Mezarlık Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından yeni mezarlıkta toprağa verildi. Cenaze namazına Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, gazeteciler ve yakınları katıldı.

 

İbrahim Çeliker Kimdir?

1941 yılında Adıyaman’da doğan ve ilk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da tamamlayan İbrahim Çeliker, gazeteciliğe 1955 yılında Nakipler ailesinin sahibi olduğu gazetede başlayıp, meslek hayatı boyunca ailenin birçok bireyiyle birlikte çalışma fırsatı buldu. En son emekli öğretmen Nakip Üstün’ün yanında mesleğe devam eden duayen gazeteci, gazetenin tüm kademesinde çalıştıktan sonra 13 Eylül 1974 yılında Yeniyol Gazetesi’ni, 26 Temmuz 1991 yılında da Doğuş Gazetesi’ni kurarak Adıyaman basınının gelişmesine katkıda bulundu.

 

İlk Sürekli Basın Kartı Sahibi

Gazeteciliğin yanında Laborant Şefi olarak çalıştığı Sümerbank’tan da emekli olan İbrahim Çeliker, Adıyaman basınına verdiği emeklerin karşılığında 1998 yılında Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel müdürlüğü tarafından ‘Sürekli Basın Kartı’ almaya hak kazanarak, Adıyaman’da bu karta sahip olan ilk kişi oldu.

2001 yılında kurduğu gazeteyi oğlu Murat Çeliker’e devrederek emekli olan İbrahim Çeliker’in görevini yürüten oğlu Murat Çeliker, halen Güne Bakış Gazetemizin ortaklığını sürdürüyor. Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti (AGAD) Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Murat Çeliker, baba mesleğini devam ettiriyor.

Güne Bakış Gazetesi olarak, meslek duayenimiz olan İbrahim Çeliker’e Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Adıyaman basınına başsağlığı dileriz.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı