Adıyaman

Üst geçit engel olmayacak

Üst geçide asansör ve yürüyen merdiven geliyor

Üst geçit engel olmayacak

 

16 Mart’ta yayınladığımız haberde, Karayolları tarafından yayaların can güvenliğini sağlamak amacıyla 3 yıl önce Adıyaman-Kahta karayolu üzerine, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olan Tıp Fakültesine geçişi kolaylaştırmak için yaptırılan üst geçit vatandaşlar tarafından kullanılmayınca atıl kaldığını söylemiştik. Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı Koordinasyon Kurulu, üst geçide asansör ve yürüyen merdiven yapılması kararı aldı. Böylece hasta ve engelli vatandaşların da üst geçidi kullanmasına imkan sağlanmış olacak.

Adıyaman Vali Yardımcısı Levent Öztin başkanlığında Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi önünde bulunan yaya üst geçidinin daha etkin bir şekilde kullanılmasına yönelik Adıyaman Belediye Başkanlığı tarafından yaya üst geçidine asansör veya yürüyen merdiven yapılması da karara bağlandı

Belediye Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, Adıyaman Üniversitesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Karayolları 87. Şube Şefliği, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi üst düzey temsilcilerinin katıldığı toplantıda kurumların 2016 yılı eylem planlarının değerlendirilmesi yapıldı.

Ust-Gecit-Engel-Olmayacak!-(3)Toplantıda; Yerel basında trafik kazalarının nedenleri, kaza sonrası meydana gelen can kayıpları yaralanma ve sakatlanmalar konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak için programlar yapılması;

Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi önünde bulunan yaya üst geçidinin daha etkin bir şekilde kullanılmasına yönelik Adıyaman Belediye Başkanlığı tarafından yaya üst geçidine asansör veya yürüyen merdiven yapılması için çalışma yapılması;

Toplu taşıma araçları tarafından durak harici yolcu indirme-bindirmeyi engellemek için Adıyaman Belediye Başkanlığı tarafından denetim yapılması;

Trafik davranışları, kaza nedenleri, can ve mal kaybını azaltacak yönde bilimsel bir çalışma yapılıp yapılmadığının Adıyaman Üniversitesi tarafından araştırma yapılması;

Trafik haftasında okullarda trafik ile ilgili bilinçlendirme toplantıları yapılması, hususlarında kararlar alındı.

 

Haberimiz şöyleydi

16 Mart 2016 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Üst geçitler kullanılmıyor Vatandaş canını hiçe sayıyor” başlıklı haberimiz şöyleydi;

Karayolları tarafından yayaların can güvenliğini sağlamak amacıyla 3 yıl önce Adıyaman-Kahta karayolu üzerine yaptırılan üst geçit vatandaşlar tarafından kullanılmayınca atıl kaldı.

Üst geçidi yüksek ve zahmetli bulan vatandaşların yüzde 90’ı, canını tehlikeye atarak, asfalt yoldan karşıya geçmeyi tercih ediyor.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine gelmesiyle Engelliler ve hamile bayanlar üstgeçidi kullanamıyor, bunun yerine daha tehlikeli olan karayolunu kullanmak zorunda kalıyorlar.

Adıyaman Kadın Doğum ve Çocuk hastanesinin Kâhta yolu üzerindeki tıp fakültesi binasına taşınmasının ardından yol tartışmaları yeniden alevlendi. Hastanenin aceleyle buraya taşındığını, gerekli altyapı ve yayalar için güvenli geçişlerin sağlanmadığını kaydeden vatandaşlar yetkililerden hastane önüne mutlaka sinyalizasyon yapılması görüşünde.

Hastaneye muayene ve tedavi olmak için giden vatandaşlar, karşıdan karşıya geçerken yaşanan problemin üst geçitle çözülmeyeceği kanaatinde. Kadın doğum ve çocuk hastanesinin hasta kitlesini hamile ve çocuklu bayanların oluşturduğuna dikkat çeken vatandaşlar, daha önce yapılan üstgeçidin taleplere olumlu cevap vermediğini belirtiyorlar.

Hamile ve çocuklu bayanlarla birlikte engelli ve yaşlı hastaların da hastaneyi kullandığına dikkat çeken engelli bir vatandaş; “Ben fiziksel engelliyim. Bir ayağım yok. Bu nedenle değil merdiven kullanmak, yolda bile hızlı yürüyemiyorum. Üstgeçide çıkmam imkânsız. Bu nedenle özel idare önündeki araç geçidini kullanmak zorunda kalıyorum. Yürüyüş mesafesi de benim için çok fazla. Hastane önünden diş fakültesi önüne uzanan bir altgeçit olsa daha rahat ederim” dedi.

Çocuklu bir anne ise; “ Hastane buraya taşındığı için ulaşım daha rahat oldu. Ancak yolda çocuklarla yürürken sıkıntı çekiyorum. Çocuklar olduğu için Üstgeçide de korkudan çıkamıyorum. Birde çocuk arabası olunca yolu bu geçitten geçmek zorunda kalıyorum. Çocuklarıma bir şey olacak endişesi taşıyorum. Neden buraya daha güvenli bir geçit veya sinyalizasyon yapmıyorlar anlamıyorum” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı