Üniversiten Engellilere Yeni Umut: MEK13

08 Haziran 2016 Çarşamba, 08:48

Üniversiten Engellilere Yeni Umut: MEK13

 

Adıyaman Üniversitesi Besni Meslek Yüksekokulu öğrencileri Üniversitemizde uygulanmaya başlayan uygulamalı ikinci ara sınav kapsamında tamamı kendi tasarımları olan güneş enerjisi ile çalışan araç yaptı.

MEK13 adlı araç saatte 30 kilometre hız yapabilirken araç Besni Meslek Yüksekokulu Mekatronik Bölümü’nden 9 öğrenci, Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mücahit Çelik, Öğr. Gör. Zihni Alp Çevik başta olmak üzere diğer öğretim üyelerinin destekleriyle birlikte 3 ay gibi kısa bir sürede hazırlandı. Güneş olmayan havalarda da gün ışığı ile çalışabilen araç yaklaşık 3 bin TL’ye mal olurken araç güneş enerjisinin yanında elektrik enerjisiyle de çalışabiliyor. Güneşten aldığı enerjiyi bünyesinde bulunan 8 adet aküye depo eden aracın test sürüşünü Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü yaptı.

Araç hazırlanacak projelerle engelli aracı olarak tasarlanacak ve seri üretim yapılması için çalışmalar yapılacak.

Test sürüşünü Gençlik Meydanı’nda gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü yer yer aracın içerisinde öğrencilerle sohbet etti. Meslek Yüksekokullarına büyük önem verdiklerini ve hiç bir üniversitede olmazken üniversitemizde meslek yüksekokullarına bina yapıldığını vurgulayan Gönüllü Besni Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri ve öğrencilerini tebrik etti.

Prof. Dr. Gönüllü konuşmasını şöyle sürdürdü; “Adıyaman’da sanayide bulunmayan cihazları meslek yüksekokullarımıza aldık. Atölyeler, laboratuvarlar kurduk. Her zaman her yerde çalışabilecek öğrenciler yetiştiriyoruz. Bugün de yaptığımız yatırımların, kurduğumuz atölye ve laboratuvarların karşılığını alıyoruz. Bu emeğin meyvesini yiyoruz. Besni Meslek Yüksekokulu’nda 9 öğrencimiz öğretmenlerin de katkılarıyla güzel bir araç yapmışlar. Kendilerini tebrik ediyorum. Üniversitemizde yetişen iki yıllık teknik programları bitiren öğrencilerimizin Türkiye’nin her yerinden iş bulabilmesini hedefliyoruz. Biz üniversite olarak meslek yüksekokullarımızın bu tür projelerini hep destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.”

Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mücahit Çelik verdiği demeçte yüksekokullar hakkındaki algıyı kırmaya çalıştıklarını ve bunu da başardıklarını söyledi. Normal şartlar altında diğer üniversitelerde fakültelerin ürettiği aracı kendilerinin ürettiklerini belirten Doç. Dr. ÇELİK gelecek zamanlarda bu projeyi geliştireceklerini ifade etti.

Doç. Dr. Çelik “Yüksekokullar hakkındaki algıyı kırmaya çalıştık, bunu da başardık. Normal şartlar altında diğer üniversitelerde fakültelerin ürettiği aracı biz yüksekokul olarak ürettik. Gelecek zamanlarda da inşallah bu projeyi geliştirerek özellikle iç donanım projesini gerçekleştireceğiz ve aracımızı daha güzel bir hâle getireceğiz. Aracımız hem güneş enerjisiyle çalışıyor hem de elektrikle şarj olup çalışabiliyor. Aracımız saatte 30 kilometre hız yapabiliyor. Güneş olduğu müddetçe sınırsız kullanabiliyoruz. Aynı zamanda kendi kendini şarj edip güneş olmadığında da üç saatlik bir yol alabilme kapasitesine sahip. Bu proje ile belki engelli arkadaşlarımıza yönelik güneş enerjisiyle çalışan, çok fazla hız yapmayan güvenilir bir araç üretebilir miyiz diye bir proje düşüncemiz var. Bunu eğer gerçekleştirebilirsek seri üretimini de yapacağız inşallah” dedi.

Besni Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Zihni Alp Çevik, aracın her şeyiyle kendine özgü olduğunu ifade ederek “Çocuklar yaklaşık 3 ay içerisinde hafta sonu dâhil, gece gündüz demeden çalıştılar ve kendilerine özgün bir tasarım yaptılar. Zaten bizim için en önemli olan kısmı buydu. Yani bizi diğer üniversitelerde ayıran ve diğer araçlardan ayıran özellik tamamen bizim kendimize özgün olmasıdır. Yani imalatını biz yaptık, tasarımını biz yaptık, ölçümlerini, her şeyini biz yaptık. Bu aracı engelli araçlarına uyarlayabiliriz. Bu harika bir engelli aracı olur. Engellilerimiz tek kişilik olan ve fazla hız yapmayan bu aracı trafikte rahatlıkla kullanabilirler” şeklinde konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz