Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Üniversiteden öğrencilere geniş imkanlar

26 Temmuz 2017 Çarşamba, 08:35

Öğrencilerin Adıyaman’ı tercih etmesinin sebepleri çok

Üniversiteden öğrencilere geniş imkanlar

 

Adıyaman Üniversitesi, öğrencilerinin daha rahat bir ortamda eğitim-öğretim görebilmesi adına gerçekleştirdiği yatırımlarda sınır tanımıyor. Gerek sosyal gerekse de kültürel alanda yapılan yatırımlar Adıyaman Üniversitesini daha yaşanılabilir bir alan hâline getirirken  özellikle sportif ve kültürel anlamdaki yatırımlar göze çarpıyor.

Adıyaman Üniversitesi, geniş ve ferah ortamlarda eğitim sunmaya özen gösterirken öğrencilerinin ders dışı zamanlarında da külliyede vakit geçirebilmeleri imkânı veriyor. Geniş çimlik ve ağaçlık alanlar, oturma ve dinlenme alanları, şelale ve fıskiyeli havuzları ile doğal yaşamla bütünleşmiş alanlarıyla öğrencilerin sosyalleşmesine katkı sağlıyor.

Öğrencilerin sabahları derse aç karnına girmemesi için sabah 07:00 ilâ 08:30 saatleri arasında çorba ikramı yapan Adıyaman Üniversitesi bunun yanı sıra “Öğrenci Butiği” projesi ile de maddi imkânı zayıf olan öğrencilere giysi yardımı yapıyor.

Adıyaman Üniversitesi, ayrıca bu yardımların yanında sağlıklı bir nesil için de ücretsiz olarak diyetisyen, sağlık ve psikolog hizmetleri de sunuyor. Bunlar haricinde ikinci öğretimde eğitim gören özellikle kız öğrenciler için akşamları yurtlara servis hizmeti sağlıyor. Sportif, kültürel, barınma ve yemek anlamında da çeşitli avantajlar sunan Adıyaman üniversitesinde öğrenciler aradıkları tüm hizmetlere sağlıklı şekilde ulaşabiliyor.

 

Her Sabah Çorba İkramı

Üniversitenin Merkez Külliyesi Cendere Kapısı girişinde hafta sonları hariç her sabah çorba ikramı yarıyılı boyunca devam ediyor. Turizm Uygulama Otelindeki deneyimli aşçılar tarafından yapılan çorba sıcak şekilde öğrencilere ikram ediliyor. Öğrencilerin sabah kahvaltı yapmadan aç karnına derse girmemeleri için hayata geçirilen proje kapsamında gün boyunca 5 yüz bardak civarında çorba ikramı yapılıyor.

 

Öğrenciler İçin Servis Hizmeti Devam Ediyor

İlk defa 2015 yılında başlatılan hizmet ile ikinci öğretimde eğitim alan kız öğrencilerin akşamları dersten geç saatte çıktıklarında güvenli bir şekilde yurtlarına ulaşabilmesi imkânı sunuyor. Dört sefer halinde yapılan servisler 21.30, 21.50, 22.10 ve 22.35 saatlerinde hizmet veriyor. Ayrıca yağmurlu günlerde Üniversitenin Merkez Külliyesi Cendere Kapısından Külliye içerisine öğrencilere servis hizmeti de sağlanıyor. Böylece öğrencilerin derslerine yağmura yakalanmadan ulaşmış oluyorlar.

 

Öğrenci Butiği Yoksul Öğrencilerin Yanında

Adıyaman Üniversitesi tarafından yürütülen sosyal sorumluluk çalışması kapsamında ihtiyaç sahibi öğrencilere giysi yardımı yapan Öğrenci Butiği, Üniversitenin külliyesi içerisindeki MİNYAMAN çarşısında bulunuyor. Üniversitenin akademik ve idari çalışanlarının yanı sıra giyim mağazası ve tekstil fabrikalarının da katkıda bulunabildiği öğrenci butiği; temiz, kullanılabilir durumdaki her türlü kıyafet, ayakkabı, çanta ve aksesuarları toplayıp temizlenmesi, bakım ve onarımlarının yapılmasının ardından ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmesi amacını taşıyor.

 

2 Liraya Yemek ve Burs İmkanı

Adıyaman Üniversitesi yemekhanelerinde öğle yemeğinin yanı sıra akşam yemeği hizmeti de sunuluyor. Yemek ücreti öğrenciler için öğün başına 2 TL olarak belirlenmiş. Ekonomik imkânsızlıklar yaşayan öğrenciler için de yemek bursu veriliyor. Başvuru yapan öğrenciler arasından 200 öğrenciye verilen yemek bursu, öğrenciye bir eğitim-öğretim yılı süresine öğrenci yemekhanesinden ücretsiz yemek yeme imkânı sağlıyor.

 

Kısmi Zamanlı Öğrencilerimize Burs

Kısmi zamanlı öğrenci bursu başvuru sonucunda hak kazanan öğrencilere veriliyor. Bu bursu almaya hak kazanan öğrenciler haftada 40 saat olmak üzere, derslerini aksatmayacak şekilde ve gizlilik sözleşmesi imzalatılarak Üniversitenin herhangi bir biriminde bir eğitim-öğretim yılı süresince çalışıyor. Her yıl 200’e yakın öğrenciye verilen bursun çalışma saatleri öğrencilerin ders programına göre ayarlanırken öğrenciler sınav haftalarında çalışmıyor.

 

Sağlık Hizmetlerinde Sınır Yok

Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde verilen sağlık hizmetlerinde tansiyon, pansuman, enjeksiyon, şeker ölçümü, ateş ölçümü, bandaj uygulaması gibi hizmetler verilirken ayrıca hastaların şikayetleri dinlenerek sağlık danışmanlığı hizmeti sunuluyor ve gerekli hâllerde uygun sağlık kuruluşuna yönlendirme yapılıyor.

 

Danışmanlık Hizmetleri Sürüyor

Üniversit,e öğrencilerine bireysel psikolojik danışman görüşmeleri hizmeti sunuyor. Gençlik Evi’nde ücretsiz olarak verilen hizmetlerde psikolog, öğrencilere Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmeti sunuyor. Öğrencilerin gizlilik ve özel yaşama saygı ilkesinin gereği doğrultusunda randevu alarak bu hizmetlerden yararlanabiliyorlar.

 

Sportif Faaliyetler Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen üniversitelerarası spor müsabakalarına futbol, hentbol, voleybol, bisiklet, güreş, kick boks, muay thai, taekwondo, masa tenisi gibi branşlara takımlar gönderen üniversite öğrencilerine ilgi alanlarına göre yeteneklerini gösterme imkânı sunuluyor.

 

Stadyum

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından Uluslararası Kullanıma Uygunluk Sertifikası verilen Üniversite stadyumu 900 m2 saha alanı ve doğal çim kaplaması ile yapıldı. Sırıkla uzun atlama, çekiç atma, gülle atma, üç adım atlama, disk atma gibi spor dallarına ve atletizm ve altı kulvarlı tartan zemin koşu pisti ile hizmet veriyor.

 

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu

Halka da açık olan Adıyaman Üniversitesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Üniversitenin akademik ve idari çalışanları ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun (BESYO) derslerinde kullanıyor. Ulusal ve uluslararası düzeyde organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek kapasitede bulunan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu aynı zamanda Kapalı Spor Salonu, Kapalı Halı Sahalar ve çok amaçlı spor sahaları ile birlikte spor kompleksi içerisinde yer alıyor.

 

Kapalı Spor Salonu ve Halı Sahalar

Kapalı spor salonu salon sporlarının yapılabilmesi için tasarlanan ve hizmete alınan bir spor kompleksi. İçerisinde basketbol, voleybol sahası ile fitness ve aletli çalışma bölümleri bulunduruyor. 25×45 m boyutlarında ve çelik konstrüksiyondan yapılan 2 adet kapalı yeni halı saha da spor komplkesinde yer alıyor. Kullanılan malzemeleri FIFA standartlarına göre belirleyen Üniversite, kapalı spor salonu ve halı sahaları çalışanlar ve öğrencilerin yanı sıra halkın da kullanıma açık tutuyor.

 

Çok Amaçlı Spor Sahaları

Üniversitenin Merkez Külliyesinde öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirerek, bedensel ve zihinsel gelişimlerine yardımcı olmak amacıyla 4 adet çok amaçlı spor sahası yer alıyor. Üniversitedeki öğrencilerin basketbol, voleybol ve tenis gibi spor aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri için yapılan spor sahaları haftanın yedi günü öğrencilerin kullanımına açık bulunuyor.

 

Kültürel ve Sanatsal Faaliyetler

Adıyaman Üniversitesi öğrencilerinin sanatsal yönden var olan yeteneklerini ortaya çıkartmak ve öğrencilerin yeteneklerinin farkına varmasını sağlamak amacıyla halkoyunları, bağlama, tiyatro, spor ve resim gibi çeşitli alanlarda kurslar veriyor. Bunların dışında Ebru ve Osmanlıca kursu gibi kurslar da veriliyor.

 

Tiyatro

Üniversite, kendi öğrencilerinin hazırladığı birçok oyunu sahne imkânı sunarken bu oyunların yanı sıra Devlet Tiyatroları’na da sahnelerini açıyor. Her yıl birçok oyun Devlet Tiyatroları tarafından Üniversitede sergileniyor.

 

Konser

Üniversite, alanında ün yapmış sanatçılara sahnelerini açarken bunun yanında Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin ve yerel sanatçıların düzenlediği konserlere de ev sahipliği yapıyor.

 

Sinema Günleri

Üniversite, öğrencilerinde sinema kültürü oluşturmak, tarihi ve kültürel değerleri öğrencilerine sinema yoluyla aktarmak amacıyla her yıl belirli zamanlarda Rektörlük Konferans Salonunda ve Gençlik Meydanında açık hava sinema günleri düzenliyor.

 

Sergi

Adıyaman Üniversitesi Mediko binasında yer alan sanat galerisi ve Adıyaman evi her yıl birçok sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu sergilerde yüzlerce resim, hüsn-i hat, ebru, tezhip, naht, bakır işleme, tombak, kaat’ı, minyatür, seramik ve çini eseri öğrenciyle buluşuyor.

 

Panel ve Konferans

Üniversite, her yıl onlarca panel ve konferansa ev sahipliği yapıyor. Matematikçilerden edebiyatçılara, iktisatçılardan fen bilimlerine kadar alanında uzmanlaşmış, akademik başarılar elde etmiş birçok misafiri ağırlayan üniversitemiz her öğrenciye okuduğu alanla ilgili birkaç panel ve konferans dinleme imkânı sunuyor.

 

Bilimsel Faaliyetler

Üniversitede her yıl gerek geleneksel olarak gerekse de alanında ilk olan farklı konulardaki sempozyum ve bilimsel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bunların dışında Üniversite tarafından geleneksel olarak düzenlenen  “Adıyaman Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu” da öğrencilerimizin bilimsel başarılarını sergileme imkânı sunuyor. Ayrıca bu sempozyum sayesinde öğrencilerimiz bilimsel etkinliklerde görev alma ve bilimsel faaliyette bulunma şansı yakalıyorlar.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz