Adıyaman

Üniversitede Nemrut Dağı’nın Maketi İnşa Ediliyor

Üniversitede Nemrut Dağı’nın Maketi İnşa Ediliyor

 

Tarihi değerlerimizi tanıtmak ve bilinirliliğini yaygınlaştırmak amacıyla Adıyaman Üniversitesi kampüsünde cendere ve diğer tarihi figürlerden sonra Nemrut Dağı maketi de inşa edilmeye başlandı.

Kampüs alanına Nemrut Dağı’nın maketini yapma çalışmalarını başlatan Adıyaman üniversitesi devamında da Perre Antik Kenti’nin maketini yapacak.

Çalışmaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi alan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman’ın tarih bilgi ve bilincini aşılamak amacıyla başlattıkları çalışmalar ile ilgili olarak şunları söyledi: “Dünyanın önemli tarihi eserlerinden olan Nemrut Dağı ve Perre Antik Kenti gibi değerlerimizin tanıtımını yapmak ve Adıyaman’ın farkındalığını arttırmak istiyoruz. Kültürümüzü ve değerlerimizi koruyarak sonraki nesillere aktarmak medeniyet olmanın gereklerinden biridir. Üniversitemize her yıl ülkemizin dört bir tarafından binlerce öğrenci geldiği gibi bir o kadar da mezun olmaktadır. Öğrencilerimiz başta olmak üzere çalışanlarımıza ve ziyaretçilerimize ilimizin tarihi değerlerini maketleri ile de olsa tanıtmak ve farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu amaçla daha önce başlattığımız Adıyaman Evi ve MİNYAMAN çalışmalarından sonra kampüs alanımıza Nemrut Dağı’nın ve Perre Antik Kenti’nin maketlerini yapıyoruz. Nemrut Dağı maketi bitmek üzere, akabinde de Perre Antik Kenti maketine başlanacak. Bu tarihi yerlerimizin maketlerinin kampüs alanımıza ayrı bir hava katacağını da düşünüyoruz. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu