Üniversite Adıyaman’ın Tarihini Tanıtıyor

15 Kasım 2016 Salı, 08:41

Üniversite Adıyaman’ın Tarihini Tanıtıyor

 

Adıyaman Üniversitesi Adıyaman’ın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak, bilinirliğini artırmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla medyada, sporda, fiziki koşullarda olduğu gibi tarihi ve kültürel alanda da birçok yatırım yaptı.

Bu yatırımlar çerçevesinde Üniversite Külliyesi’nde 2011 yılından itibaren bugüne kadar birçok yapılar inşa edildi.  Bu yatırımların en başında Adıyaman Evi yer alırken, diğer bir önemli yatırım ise MİNYAMAN oldu. Bu yatırımların dışında ise fırın, Nemrut Dağı ve Perre Antik Kenti maketleri inşa edildi.

Konu hakkında bir değerlendirme yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, bir medeniyetin ayakta kalması ve geleceğe ulaşması için sanata, tarihe ve kültüre ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kültürü ve değerleri koruyarak sonraki nesillere aktarmanın medeniyet olmanın bir gereği olduğunu ifade Prof. Dr. Gönüllü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak kökleri Osmanlı ve İslam Medeniyeti olan bir toplumuz. Bu mirası korumak, gelecek nesillere aktarmak geleceğe nesiller yetiştiren üniversite olarak olmazsa olmazımızdır.

Bunun yanında Üniversite olarak Adıyaman adına projeler üretiyor çalışmalar yapıyoruz. Üniversite olarak yayınlarımızda Adıyaman’ı tanıtmaya çalışıyoruz. Adıyaman’ın bir turizm merkezi olması için uğraş veriyoruz. Üniversitemize kurduğumuz maketlerle Adıyaman’ımızın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmaya ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de hem öğrencilerimizde bir tarihi bilinç oluşturmaya, kendi öz kültürünü tanımasını sağlamaya çalışıyoruz. Yani Eğitim adına bir şeyler yaparken bir taraftanda Adıyaman’ımızı tanıtıyoruz.”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz