“Ümmetin son kalesi yıkılmayacak”

25 Temmuz 2016 Pazartesi, 09:47

Suriyeliler ‘sivil iradeye’ sahip çıktı

“Ümmetin son kalesi yıkılmayacak”

 

Adıyaman’da yaşayan Suriyeliler 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne karşı demokrasi nöbeti tutuyor.  Adıyaman’da yaşayan Suriyeliler “Ümmetin son kalesi yıkılmayacak inşallah” pankartıyla alana geldi.

Beş yıl önce zalim Esed’in zulmünden kaçan ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli muhacirler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’de demokrasiye sahip çıkıyor. Adıyaman şehir merkezinde yaşayan Suriyeli vatandaşlar Arapça ve Türkçe sloganlar eşliğinde demokrasi nöbetinin tutulduğu, Hükümet Meydanı’na geldi.

Ellerinde Suriye ve Türk Bayrakları’nın yanında, “Ümmetin son kalesi yıkılmayacak inşallah” yazılı pankart açtı. Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’nun da eşlik ettiği sloganlar sonrasında, Hüsrev Kutlu, Suriyelilerin vatan özleminin bitmesi için dua etti.

Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Türkiyeliler ile Suriyelilerin bir ve kardeş olduğunu belirterek, aynı geleceği paylaştıklarını dile getirdi.

Başkan Kutlu, “Türkiye Suriye kardeştir, birdir. Halklar birdir. Çünkü onların geleceği de bizim geleceğimizde aynıdır. Biz burada eğer demokratik düzeni muhafaza edemezsek, onlarda sıkıntıya girer. Ülkemize sığındılar. Eğer darbe gerçekleşseydi, belki burada da vatansız kalacaklardı. Onun için onlarda bizim milli irademize destek veriyorlar” dedi.

Suriye Yenilik Eğitim Kültür Derneği Başkanı Amr Alnmr, Suriyelilerin Suriyeli olmadan önce Müslüman, Türkiyelilerin Türkiyeli olmadan önce Müslüman olduğunu söyledi.

Başkanı Amr Alnmr, ““Elhamdülillah bu darbeyi Türkiye’yi uzaklaştırdı. Türkiye’de birlik ve beraberlik var. Bizim hasreti olduğumuz bu birliktelik yok. Çünkü bizde 5 yıllık bir darbe girişimi var. Suriye’de meydana çıkıyoruz ve her gün bizden yüzlerce insan ölüyor. Müslümanların son kalesi olan Türkiye’nin kaybedilmemesini istiyoruz ve bunun için Türkiye’nin yanındayız. İnşallah sonuna kadar Türkiye’nin yanında duracağız” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz