Adıyaman

UMKE Bölge Tatbikatı Yapılıyor

UMKE Bölge Tatbikatı Yapılıyor

 

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) 8. Bölge arama kurtarma tatbikatı Adıyaman’da gerçekleştiriliyor.

19-22 Şubat tarihleri arasında Adıyaman’da gerçekleştirilecek olan UMKE tatbikatına Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Kilis illerinden 54 kişilik ekip katılıyor. Tatbikatta bölgeye çadır kamp kurulacak ve 4 gün boyunca iple kurtarma, trafik kazası, deprem enkazından yaralı kurtarma, yüksekten düşme, donma gibi durumlarda yapılacak müdahale ve kurtarma teknikleri konularında uygulamalı eğitimler verilecek. Eğitimlerin ardından ekipler, aldıkları eğitimleri uygulamalı bir şekilde senaryo gereği tatbikatta gösterecek.

Kahramanmaraş KADAK Kulübü, Adıyaman AFAD ve Adıyaman Dağcılık Federasyonu il temsilcilerinden oluşan toplam 18 eğitici tarafından iple kurtarma teknikleri eğitimi verilecek.

Adıyaman Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesine bağlı olarak hizmet veren Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin(UMKE) 2015 yılı eğitim planı kapsamında UMKE Bölge tatbikatı gerçekleştirilecektir. Tatbikata Adıyaman’ın yanı sıra Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Kilis illerinden gelen toplam 54 UMKE personeli katılacak. 19-22 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek tatbikatta bölgeye çadır kamp kurulacak ve 4 gün boyunca iple kurtarma, trafik kazası, deprem enkazından yaralı kurtarma, yüksekten düşme, donma gibi durumlarda yapılacak müdahale ve kurtarma teknikleri konularında uygulamalı eğitimler verilecektir. Eğitimlerin ardından ekipler, aldıkları eğitimleri uygulamalı bir şekilde senaryo gereği tatbikatta gösterecektir.” dedi.

Taş, “Kahramanmaraş KADAK Kulübü, Adıyaman AFAD ve Adıyaman Dağcılık Federasyonu il temsilcilerinden oluşan toplam 18 eğitici tarafından İple Kurtarma Teknikleri eğitimi verilecektir.         İl Sağlık Müdürlüğü olarak afet ve olağan dışı durumlarda ihtiyaç duyulan her türlü sağlık hizmeti sunacak ve aynı zamanda reaksiyon kabiliyeti yüksek ekipler bulundurmak için yıl içerisinde bu tür eğitim ve tatbikatlar düzenlemekteyiz. Bu eğitimlerin amacı, afet ve olağan dışı durumlarda, meydana gelebilecek tehlikelerin önceden tahmin edilmesi ve zararlarının azaltılması konusunda alınacak önlemler kapsamında ekiplerin bilgi, beceri ve deneyimlerinin arttırılarak ilimizde, yurdumuzda ve yurt dışında meydana gelebilecek olaylarda her an göreve hazır olmalarını sağlamaktır.” dedi.

UMKE’nin gönüllülerden oluştuğunu söyleyen Taş, “UMKE, Sağlık Bakanlığı tarafından 2004 yılında kurulmuş ve 81 vilayete yaygınlaştırılmış gönüllü sağlık personellerinden oluşan Medikal Kurtarma Timleridir. İlimizde 75 aktif UMKE personelimiz bulunmaktadır. Bu ekiplerimizin kullandığı 2 adet 4*4 tim aracı, 1 adet 4*4 ambulans ve 1 adet lojistik aracı, her türlü medikal malzemeleri ve kurtarma ekipmanları ile ihtiyaç duyabilecekleri kamp malzemeleri bulunmaktadır. Özel bir takım eğitimlerle bu becerilerini daha da geliştirerek her an göreve hazır beklemektedirler. Tarih boyuncu afetler, insanların önemli bir problemi olmuştur. Ülke olarak yaşadığımız afetlerden öğrendiklerimiz bize afetlere hızlı ve doğru bir şekilde müdahale etmenin ne kadar önemli olduğunu öğretmiştir. Çünkü ölümlerin çoğu ilk dakikalarda olmaktadır. Dört gün boyunca ilimizde devam edecek bu tatbikatta, UMKE personeline vakalara, olaylara doğru ve hızlı bir şekilde müdahale edebilme pratiği ve iple kurtarma yapabilme yeteneği kazandırılacaktır. 21 Şubat Cumartesi günü saat 13.00’da timlerimiz tatbikat yapacaktır. Tatbikatın ardından kampa katılan UMKE personeline ve eğiticilere sertifikaları dağıtılacaktır. Bu tatbikatta bizlerden desteğini esirgemeyen Adıyaman Valiliği’ne, Adıyaman Belediyesi’ne, Perre Kaporta’ya, Sedef Vinç’e, Kahramanmaraş KADAK Kulübüne, Adıyaman AFAD Müdürlüğü’ne, Adıyaman Dağcılık Federasyon İl Temsilciği’ne, Seyir tepesi İşletmesi’ne, ilimize gelen tüm ekiplerimize ve kendi timlerimize teşekkür ederiz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu