Adıyaman

Ülkenin En Büyük Projesi Adıyaman’da

DSİ Bölge Müdürü Köleoğlu İnceledi

Ülkenin En Büyük Projesi Adıyaman’da

 

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından ilk ve tek, devletin yaptığı en büyük Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi hayata geçti.

DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu ve ekibi Adıyaman Çamgazi Barajı Güneş Enerjisi Santralinde incelemelerde bulundu. DSİ 203. Şube Müdürü Hakan Kaya’dan bilgi alan Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu, çiftçinin enerji maliyetlerini yarı yarıya düşürecek olan GES’lerin çok önemli olduğuna işaret etti.

Adıyaman’da yapılan GES DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de uyguladığı ilk ve tek proje olma özelliğini taşırken, devletin yaptığı en büyük güneş enerji projesi.

Adıyaman merkez Doyran köyü sınırlarında gerçekleştirilen Güneş Enerji Santrali için 38 bin metrekarelik alanda 8 bin 800 adet güneş enerji paneli kuruldu. Güneş enerji santralinde günde 2 MW elektrik enerji üretilecek. Santralin tam kapasite ile yılda 3.500.000 kWh elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. Toplam 9 milyon TL’ye mal olan GES’in panel ve invertörleri yurt dışından getirildi.

Ulkenin-En-Buyuk-Projesi-Adiyamanda-(3)Burada üretilen enerjiler Samsat ilçesi sulamasında kullanılacak. Çok yüksek enerji maliyetleri nedeniyle sulu tarım yapamayan çiftçi, GES’ler ile üretim yapabilecek.

Paneller, invertörler, elektriğin nakli ve uzaktan izleme gibi sistemler sabah 06:30 civarlarında faaliyete geçiyor ve akşam saat 16:30’a kadar (güneş batış saatine kadar) elektrik üretimi yapıyor.

GES Projesiyle birlikte üretilecek enerji, Samsat ilçesinde 28 bin dönem arazinin sulanmasını sağlayacak. Sulu tarım ile birlikte verimli topraklardan bol ürün elde edilecek.

 

Maliyetler yarı yarıya düşecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Adıyaman’da kurulan Güneş Enerji Santrali (GES) devreye alındı. Devlet tarafından hayata geçirilen en büyük GES olan proje ile sulamada kullanılan enerji maliyetlerinin yarı yarıya düşmesi bekleniyor.

Adıyaman’da hizmete alınan GES projesinin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilk güneş enerjisi projesi olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Bu proje devletin yaptığı en büyük güneş enerji projesi ve 9 milyon lira yatırım bedeli ile devreye alındı” demişti.

Ulkenin-En-Buyuk-Projesi-Adiyamanda-(4)Adıyaman merkez Doyran köyü sınırlarındaki GES projesinin 38 bin metrekarelik alanda kurulduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu “Bu alana 8 bin 800 adet güneş enerji paneli kurduk. 2 MW kurulu güce sahip santral ile yıllık 3 milyon 500 bin kiloWatt.saat enerji üretilmesi hedefleniyor” açıklamasını yaptı.

GES Projesinin ürettiği enerji ile Samsat Ovası’nda 28 bin dekar arazinin sulanacağını belirten Eroğlu “Bu proje sulama maliyetlerinin yani elektrik maliyetlerinin düşürülmesine yönelik olan bir projedir. Bunun çiftçimize çok ciddi anlamda katkısı olacak. Sulu tarım ile birlikte verimli topraklardan bol ürün elde edilecek” ifadelerini kullandı.

Sulama alanındaki terfi merkezinde kullanılan enerjinin bu santralden karşılanacağının altını çizen Eroğlu “Santralden kullanılacak enerji sulama için değerlendirilecek. Şayet sulamada kullanılan enerji üretilenden az ise fazla enerji EÜAŞ’a satılacak ve elde edilen gelir DSİ hesabına aktarılacak. Sulamada kullanılan enerji için çiftçilerimiz herhangi bir ödeme yapmayacaklar. Yalnızca personel giderleri, bakım ücretleri ve santralin yatırım bedelini geri ödeyecekler. Bütün bunlar hesaplandığında sulama maliyetlerinin yarı yarıya düşmesi bekleniyor” diye konuştu. Ülkemizde inşa edilen bazı terfi tesislerinin yüksek enerji maliyeti sebebiyle zaman zaman etkin olarak çalıştırılmadığını ifade eden Veysel Eroğlu “Bu durumdan hareketle büyük terfi istasyonlarını kullanıldığı sulama projelerinde, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanabilmesi için, tüketilen enerji giderlerinin en aza indirilmesi gerekiyor. Bu yüzden güneş enerjisi santrallerini projelere dahil etmeye çalışıyoruz. Sulamada oldukça önemli bir yekun tutan enerji maliyetlerinin böyle projelerle azaltılması çiftçilerimiz, sulama birlikleri ve sulama kooperatifleri açısından ciddi bir destek olacak” dedi.

Adıyaman’da devreye alınan projeyi ülke geneline yaygınlaştırmayı  hedeflediklerini söyleyen Bakan Eroğlu “Şimdi Isparta Gelendost ve Senirkent’te sulama birliklerince işletilen terfi merkezleri içinde güneş enerjisi santralleri fizibilite raporu hazırlandı ve projelendirildi. Adıyaman’da kurulan projenin benzerlerini buralarda da hayata geçireceğiz” diye konuştu. (İHA)

 

 

(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu