Adıyaman

Ucuz uçmak, kimin hakkı

Adıyaman’a Geleceğine Dubai’ye Git

Ucuz uçmak, kimin hakkı

 

Adıyaman’da uçak biletlerin pahalı olması vatandaşları isyan ettiriyor. Yolcular, Gaziantep, Şanlıurfa veya Malatya’ya gidip oralardan seyahat ediyor. Adıyaman’a gelmek isteyen veya Adıyaman’da başka kentlere uçakla seyahat etmek isteyenler, Dubai’ye gitse, sanki daha karlı çıkacakmış hissine kapılarak isyan ediyorlar. Adıyaman Havalimanı, kapasitesi olduğu halde özel firmaların gelmemesi, THY’nin başına buyruk fiyat ayarlaması yapmasına neden oluyor.

Adıyaman’da uçak biletlerin pahalı olması vatandaşları isyan ettiriyor. Yolcular, Gaziantep, Şanlıurfa veya Malatya’ya gidip oralardan seyahat ediyor.

Adıyaman’da uçak biletlerinin fahiş fiyattan satılması, yolcuları isyan ettiriyor. Çevre illere gidip seyahat etmek zorunda kalan yolcular, yaşanan bu çifte standarde anlam veremiyorlar. Uçak biletlerinin ucuzlaması için bugüne kadar verilen mücadelelerden de bir sonuç çıkmadı. Çevre illere göre bilet fiyatının iki-üç kat fazla olduğunu belirten vatandaşlar, bu adaletsizliğin biteceği günü bekliyorlar.

 

Turizm Acentaları da Şikayetçi

Adıyaman’da, Ankara ve İstanbul uçak biletleri el yakıyor. Turizm acenteleri, pahalı bilet uygulaması yüzünden hava yoluyla yolculuk yapmak isteyenlerin komşu illere gitmek zorunda kaldıklarını söylediler. Hava yolculuğunda bölgede en pahalı biletin satıldığı illerden biri olan Adıyaman’da buna kimsenin müdahale etmediğine dikkat çeken turizm acenteleri yetkilileri, “Adıyaman, maalesef turizm pastasından yararlanamıyor. Turistik bölgelerden yerli ve yabancı turistlerin hava yoluyla kente gelmesi imkansız. Biletlerin daha uygun fiyatlarla satıldığı Gaziantep, Şanlıurfa ve Malatya, her açıdan turizm pastasının büyük payını kapıyor. Pahalı bilet uygulaması yüzünden birçok kişi Şanlıurfa ve Gaziantep’e gitmek zorunda kalıyor” şeklinde konuştular.

 

Pahalı Bilet Otobüslere YönlendiriyorAW039003

Yerli ve yabancı turistin yanı sıra birçok kesimin otobüs firmalarına yöneldiğini belirten kentteki bazı turizm acenteleri yetkilileri, sözlerini şöyle sürdürdüler:

“250 ila 350 TL’yi bulan biletler, ailelerin bütçesini sarsıyor. Artık birçok kişi hava yolu yerine karayolunu tercih ediyor. Pahalı bilet uygulamasının gözden geçirilmesini istiyoruz. Bir an önce uçuk biletlerinin düşürülmesini bekliyoruz, Aksi taktirde Ankara ve İstanbul uçak seferlerinde de doluluk oranı azalır”

 

Kahta FED Eylem Yapmıştı

Türkiye’nin birçok kentinden Adıyaman’a gelen Kahtalılar Federasyonu üyesi yaklaşık 100 kişilik kalabalık, uçak biletlerinin pahalı olmasına havaalanında basın açıklamasıyla tepki göstermişti.

Kahtalılar Federasyonu Başkanı Avukat Ali Yücel, Adıyaman- İstanbul uçak biletlerinin komşu illere göre düzenlenmesini isteyerek şöyle konuşmuştu: “Adıyaman tarihi eserleri ile dünyada rağbet gören güzel bir şehirdir. Bu kadar rağbet gören yerli ve yabancı turistlerin geldiği bir şehre Türk Hava Yolları’nın günde sadece 1 sefer yapması, bu şehre ve tüm Adıyamanlı’lara yapılan bir zulümdür. Biz Kahtalılar Federasyonu olarak bu zulme kayıtsız kalamazdık. İstanbul’da bulunan derneklerimizle her platformda bu zulmü gündeme getirdik ama, bugüne kadar yetkililerden tatmin edici bir cevap alamadık. Bu nedenle bugün burada bu demokratik ve haklı taleplerimizi sizinle paylaşmak zorunda bırakıldık. Türk Hava Yolları Adıyaman’a neden bu kadar yüksek uçar acaba? Bunu bir sormak lazım.”

 

Farklı Firmalar Gelmeli

Adıyaman Havaalanında şu anda Türk Hava Yolları firması tek bulunuyor. Farklı firmaların olmayışı, tekelliği doğurduğundan, rekabet ortamı bulunmuyor. Çevre illerden Atlasjet, Pegasus gibi farklı firmaların olması nedeniyle uçak biletleri ucuz satılıyor. Yolcu kapasitesinin fazla olduğu Adıyaman’a da farklı firmaların da gelmesi sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde uçak biletlerinin ucuzlayabileceği belirtiliyor.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu