Adıyaman

Üçü Bir Arada Yatırım!

Nemrut ve Panorama Müzesi, Kültür Merkezi

Üçü Bir Arada Yatırım!

Adıyamanlıların ve özellikle de gazetemizin ısrarla üzerinde durduğu Kültür Merkezi, artısıyla birlikte gerçek oluyor.

Adıyaman’da Karayolları Şube Şefliğinin yanında, Adıyaman Belediyesi park alanına yakın yerde iki müze, bir kültür merkezi yapılacak.

Proje ihalesine çıkacak olan yerde Kültür Merkezi, Arkeoloji Müzesi ve Nemrut Panorama Müzesi yapılacak.

Kültür Bakanlığı’nın Adıyaman Belediyesiyle yaptığı protokolle takas yapılan arsa üzerine Adıyamanlıların beklentisi yapılacak. Projenin yakında ihalesinin tamamlanması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak Nemrut Panorama ve Arkeoloji Müzesi, projesiyle de çok konuşulacak. Panoramik müze gezisi yapılarak üst kata çıkılan projede, Nemrut Müzesi ve Kültür Merkezi de bulunuyor.

Şehre hakim yerde ve şehrin girişinde mimari yönden de muhteşem bir görüntü oluşturacak eser, Adıyaman’a önemli bir ivme katacak.

 

Nemrut Dağı

Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan Nemrut Dağı, Adıyaman Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında 2 bin 150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Toros dağ silsilesinde bulunur. 1988 yılından beri millî parktır.

Kommagene kralı Antiochus Theos, MÖ 62 yılında bu dağın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Mezarda, bir kartalın başı gibi, tanrıların taş oymaları bulunur. Heykellerin diziliş şekli hiyerotesyon olarak bilinir.

Mezarda 1881 yılında Alman mühendis Karl Sester tarafından kazı çalışmaları yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda yapılan kazılarda da Antiochus’un mezarı bulunamamıştır.

 

Panorama Müzesi

Adeta açık hava müzesi konumunda olan Adıyaman’da irili ufaklı birçok tarihi eser bulunuyor. Adıyaman Müzesi, bu açıdan bölgenin en zengin müzeleri arasında yer alıyor. Panorama Müzesi, bu açıdan Adıyaman tarihini sergilemesi açısından önemli bir görevi yerine getirecek, eksiklik giderilecek.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu