Adıyaman

“Tütünün çözümü mecliste”

Tütün Platformundan Tütün Tepkisi

“Tütünün çözümü mecliste”

 

Adıyaman Tütün Platformu Sözcüsü Avukat Abdurrahman Tutdere, Gaziantep karayolunda el konulan tütünlere tepki gösterdi.

Tutdere, yaptığı açıklamada, vatandaşın tek geçim kaynağı olan tütününe el konulmasının kabullenilecek bir durum olmadığını ifade etti.

Yıllardan beri bunun için mücadele ettiklerini belirten Tutdere, gariban halkın ekmeğinin elinden alınmaması gerektiğini dile getirdi.

Yıllardan beri bu sıkıntının olduğunu aktaran Tutdere, kendilerinin yıllar önce girişimleri sonucu tütünün bir kısmının ekiminin serbestliği ile ilgili meclisten kanun çıkarttıklarını hatırlattı.

Mücadelenin mecliste yasal düzenleme yapılması noktasında devam edeceğini belirten Tutdere, “Bu işin bir numaralı muhatabı siyasilerdir. Bu işin çözüm yeri parlamentodur, millet meclisidir. Bizler tütün üreticileri olarak bundan sonra bu yasanın değişmesi için her türlü mücadeleyi hukuk içerisinde yapacağız. Milletvekillerimize bu konuyu çözmeleri konusunda baskı oluşturacağız. Bu iş çözülecek. Bu iş Adıyaman’ın geleceği, çocuklarımızın geleceği, her şeyimizin geleceğidir. Bunu herkes iyi bilsin. Buradan parlamentodaki milletvekillerine, sivil toplum örgütlerinin hepsine çağrıda bulunuyorum, burada insanlarımızın geleceği ve ekmeği söz konusuysa, herkes üzerine düşeni yapsın ve bu konuda sorunu çözmeye katkı versinler” dedi.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin’in bu işle ilgili muazzam bir çalışma yürüttüğünü anımsatan Tutdere, şöyle devam etti:

“Sayın valimizle görüştük. Şuan muazzam bir çalışma yapıyor. İlgili yerlerle görüşüyor. Geçmişte de bu konularla ilgili sorunlar yaşamıştık. Dönemin valileri, çevre illerin valileri ile görüşmüş, sorun geçici olarak çözülmüştü. Bundan sonrası için çevre valilerinin bu işlere hassasiyet göstermesi, tütün için gerekli kolaylıklarda bulunacak. İnşallah bundan sonra yakalamalar olmaz. Önümüzdeki günlerde Ziraat Odasında üreticilerimizle bir araya geleceğiz. Sorunlarımızı tartışacağız, raporlayacağız, Ziraat Odası önderliğinde onlarda valiliğe verecekler. Yakalanan tütünler için de şuan yasal işlem yapıldığı için bir şey yapamayacağız. Kargo alımlarıyla ilgili de sorun çözüldü. Kargolar alım yapmaya devam edecek”(PHA)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu