Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

“Tütünü yasaklamaktan vazgeçin”

29 Haziran 2017 Perşembe, 18:02

HDP Milletvekili Yıldırım’dan Tütün tepkisi

“Tütünü yasaklamaktan vazgeçin”

 

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Adıyamanlı tütün üreticisinin tütününe yasak konulmaktan vazgeçilmesini istedi.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “28.07.2017 tarihli havuz medyasının manşetlerinde, Adıyaman tütünü ve tütün üreticisi, uyuşturucu satıcıları ile aynı kefeye konularak, terör kavramı kullanılarak bir algı operasyonu yapılmıştır. Haberin içeriğine baktığınız da bonzai kafasıyla yazıldığı belli, haber kıymalık tütünle başlıyor, esrar, uyuşturucu ve bonzai ile devam ediyor. Türkiye de ilk defa düşünceyi ifade özgürlüğünün başına gelenler ,bugün tütünün de başına gelmiştir. İnsanlar yıllarca kendilerinin terörist olmadığını anlatmaya çalışırken bugün aynı akıbet tütün üreticisi için yaşanmıştır. Tütün üreticisi potansiyel suçlu gibi gösterilmiştir. Tütün üreticisi terörist değil çiftçi olduğunu ispatlamaya çalışmaktadır. Terörist at, terörist katır duyduk ama iş başka bir merhaleye ulaştı artık tütün de terörist. İktidarların klasik mantığı ve yöntemidir. Hesabına gelmeyen bir şeyi bitirmek istediklerin de önüne ‘’terör’’ kavramını yerleştirirler. Toplumu sus pus etmenin en kestirme yoludur bu.” dedi.

Yıldırım, “ Halkın üzerinde yarattığı korkularla halkı kandırmanın diğer adı dolandırıcılıktır. Bugün telefonlarda hakim ve savcılardan tutun da doktor ve profesörlere kadar, telefonla arayıp paranız terör örgütünün eline geçmiş, sizi kurtaracağız deyip halkı dolandıranların, sık kullandığı bir yöntemi, tütün üreticisini bitirmek için kullanılıyor. Adıyaman halkı haklı olarak havuz medyasının tütünle ilgili bu sorumsuz manşetine tepki göstermiştir ve gösterecektir. Ancak tütünle ilgili yaşanan süreçler unutturularak, hükümetin bakanların yaptığı açıklamalar unutturularak, tütün üreticisi manipüle edilmektedir.” dedi.

Haberin kaynağını da soran Yıldırım, “Bu haberin kaynağı nedir. İçişleri bakanı tütün ile uyuşturucuyu birlikte ilk anan isim değil midir.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin mücadele etmesi gereken en önemli sorunlardan birisinin uyuşturucu ile mücadele olduğunu belirtti. Açık kıyılmış tütünün de çözülmesi gereken bir sorun olduğunu anlatan Soylu ‘bu başımıza açılmış yeni bir dert. Buna set çekeceğiz’ dedi. İçişleri Bakan’ının tütün ile ilgili beyanlarına baktığınız da, Star gazetesinin manşetinden bir farklılık yoktur.” dedi.

Yıldırım, “Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuyla ilgili olarak, ‘Bir süredir piyasada özellikle sarmalık tütün denilen ürünlerin kayıt dışı satışında artış var. Maliye ve İçişleri Bakanlığı olarak kayıt dışı sarmalık tütün satışına karşı da kapsamlı bir mücadeleyi sektörle birlikte yürüteceğiz’ mesajı vermişti.(11 Mart 2017) Bu haberi sadece birkaç gazetenin işgüzarlığıyla yorumlamaya çalışmak halkı ve tütün üreticisini kandırmaktır. Bu haberin asıl kaynağı hükümetin ilgili bakanlarının açıklamalarından sonra gelmiştir.

Bir emekçiyi, bir memuru, bir akademisyenin işinden etmenin en kestirme yolu nasıl, önüne bir yargı kararı olmadan ‘terör’ kelimesini yazmaksa, aynı akıbeti bugün geçim kaynağımız, tütün için yapılıyor.

En küçük bir muhalif açıklamayı bile kimden gelirse gelsin terörle ilişkilendiren içişleri Bakanı, en son mahareti Adıyaman’ımızın geçim kaynağı olan tütünü de terörist ilan etmiştir.

Ekmeğini taştan çıkarmak diye bir deyim vardır. İşte Adıyaman/Çelikhan halkı, Bulam halkı ekmeğini taştan çıkarıyor. Normalde üretim yapılamayacak bir alanda, bin bir cefayla kendilerine bir yaşam alanı yaratmışlar ve böyle bir yerde tarım yapıyorlar. Taşlık, kayalık alanlara adeta toprak yığıp küçük parçalar halinde bir dönümlük-iki dönümlük tarım arazileri yaratmışlar. Buralarda kıyılmış tütün üretimi yapıyorlar. Bu tarım arazilerinden başkaca bir ürün yetiştirmeleri, ekmeğini kazanmaları mümkün değil.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Ne yazık ki bugün havuz medyası eliyle ekmeğini taştan çıkaran bu cefakâr insanlar terörist ilan edilmiştir.

 

AKP’nin ağzına bakan havuz medyası aynı ağızla bugün manşetten bir algı operasyonu yapmıştır. 28.07.2017 tarihli havuz medyasının manşetlerinde milyonlarca tütün üreticisi bir algı operasyonuna maruz bırakılmıştır. Havuz medyasının yeni hedefi terör adı altında milyonlarca emekçi,köylü olmuştur Bu algı operasyonunun terörle zerre alakası yoktur.Bu algı operasyonun sebebi Türkiye tütün pazarına hükmeden 4-5 yabancı sigara şirketlerinin çıkarını kollamak adına, milyonlarca tütün emekçisini aşından,işinden ,rızkından etmektir. Türkiye tütün pazarı hangi yabancı firmaların elinde ise bu yapılan haberler de o şirketlerin çıkarıyla, ve bu çıkara göz yuman AKP ile alakalıdır. Kıymalık tütün üretimini yasaklamak adına, bu zemini hazırlamak adına, talimatla yapılmış bir haber olduğu aşikardır. Havuz medyasının kimden talimat aldığı da herkesin malumudur.

 

Bunun için gazete manşetine değil bu manşeti yaptırana bakmak daha doğru bir çözüm ve mücadele yolu gösterecektir. Milyonlarca tütün emekçisini üç beş yabancı sigara şirketine peşkeş çeken akp iktidarının sorgulanması gerekir. Tepki gösterilecekse, tepkinin gösterileceği yer, kendi yerel üreticisini korumayan, AKP iktidarı ve kalemşorlarıdır.

Soruyorum: Adıyaman’da binlerce ailenin geçim kaynağı olan sarmalık kıyılmış tütün üretimini yasaklayarak, köylüyü, çiftçiyi, küçük üreticiyi bitirip hangi uluslararası sermaye şirketine alan açıyorsunuz? Hangi sigara şirketinin şikâyetinden dolayı kendi üreticinizi cezalandırıyorsunuz? Hani her şeyde millîydiniz? Yabancı sigara şirketleri kazanacağına, bırakın, kendi üreticiniz kazansın. Kendi üreticinize niye bu düşmanlık? Sigara yasağını getirmek istiyorsanız o zaman yabancı sigara firmalarından başlayın, üreticinizden değil.

Karadenizli olan İçişleri Bakanına buradan tekrardan  sesleniyorum: Dağ köylerinin ve Çelikhan ilçemizin ana gelir kaynağı olan tütünden elinizi çekin. Giresun için fındık ne demekse, Rize için çay ne demekse, Adıyaman Çelikhan ilçesi için de tütün o demektir.

Bu nedenle, Hükümeti bu konuda algı operasyonlarına son vermeye, Adıyamanlı tütün üreticisinin sesini duymaya ve gelenek hâline gelmiş, binlerce ailenin geçim kaynağı olan küçük üreticiyi dinlemeye ve desteklemeye davet ediyorum. Adıyaman’ı daha da yoksullaştıracak, daha da ırgatlaştıracak bu yasaklama fikrinden bir an önce vazgeçmeye davet ediyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz