Adıyaman

Tütüne alternatif ürün olarak mantar yetiştiriyor

Tütüne alternatif ürün olarak mantar yetiştiriyor

 

Adıyaman’da bir girişimci, kiraladığı bodrum katında istiridye cinsi kültür mantarı yetiştiriyor.

Girişimci, 135 metrekarelik bodrum katında yetiştirdiği kültür mantarından 3 ton ürün elde etmeyi hedefliyor.

Merkeze bağlı Karahöyük köyünde çiftçilik yapan Yusuf Döner, tütüne getirilen kota nedeniyle alternatif ürün yetiştirmek için çalışma başlattı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileriyle görüşen Döner, müdürlükte görev yapan yeğeninin tavsiyesi üzerine istiridye cinsi kültür mantarı yetiştirme kararı aldı.

Yeğeniyle çeşitli yerlerde mantarı yetiştirme denemeleri yapan Döner, denemelerinin başarılı olmasının ardından Karapınar Mahallesinde bulunan bir evin bodrum katını kiralayarak burada mantar yetiştirmeye başladı.

Döner, yaptığı açıklamada, Adıyaman’da daha önce tütün üretiminin yaygın olduğunu, tütüne getirilen kota nedeniyle alternatif ürünlere yönelmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Kültür mantarı yetiştirmek için 3 yıl deneme yaptıklarını anlatan Döner, “Denemelerimizin başarılı sonuçlar vermesi bizi memnun etti ve bu yıl da 135 metrekare alana sahip bu yerde mantar üretimine başladık. Buradan 3 ton mantar üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bu mantarın yetiştirilmesi için karanlık bir ortama ve az miktarda gün ışığına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Döner, bu nedenle bodrum katı tercih ettiklerini belirtti.

Bodrum katında mantarların yetişmesi için gerekli ortamı oluşturduklarını ifade eden Döner, şöyle devam etti:

“Burayı kiraladıktan sonra kirli hava ve mantar sporlarının dışarı atılması için fanlı hava tahliye borusu yaptık. Daha sonra mantarlar tohumlarını özel paketlerdeki torf çeşidi toprağın içine yerleştirdik. Sobayla ortamın ısısını, nem makinesiyle de nemini sağladık. Mantarın ihtiyacına göre ısısını ayarlıyoruz. Kendi imkanımızla ortamı oluşturduk. Çok şükür güzel mantarlar yetiştiriyoruz. Kilosunu 5-10 lira arasında satıyoruz. Satış konusunda sorun yaşamıyoruz”

Gelecek yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınmaları Destekleme Programı’na başvuracağını belirten Döner, projesinin kabul edilmesi durumunda elde edeceği hibe desteğiyle kendi arazisinde mantar yetiştirmek için tesis kuracağını sözlerine ekledi.

 

Mantar yetiştiricilerine 500 bin lira hibe desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan ise çiftçilerin alternatif ürünlere yönelmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Alternatif ürünlerinden bir tanesinin kültür mantarı yetiştiriciliği olduğunu vurgulayan Alan, “Bu çiftçimiz 3 yıldan beri kendi imkanları ve arkadaşlarımızdan altığı destekle mantar yetiştirmeye çalışıyor. Bu İstiridye cinsi mantar yüzde 70 nem oranı, 26 derecelik ısı ortamında yetişiyor. Bu ürün 80 ile 90 gün arasında yetişiyor ve piyasaya satılıyor” dedi.

Bakanlıklarının 9’cu etap Kırsal Kalkınmaları Destekleme Programı kapsamında kültür mantarı yetiştiricilerine 500 bin lira hibe desteği sağladığını dile getiren Alan, çiftçileri alternatif ürün olarak kültür mantarı yetiştiriciliği yapmaya davet etti. (BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu