Adıyaman

“Tütün giderse Adıyaman Irgatlaşır”

Yıldırım, tütün sorununu mecliste konuştu

“Tütün giderse Adıyaman Irgatlaşır”

 

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, kıyılmış tütünle ilgili yapılan uygulamaları TBMM genel kurulunda dile getirdi.

Yıldırım, “Bugün Adıyaman’ın en önemli sorunlarının başında gelen tütün konusunda görüşlerimi ifade etmek için söz almış bulunmaktayım.

Genel Kurulu ve ekranı başında bizleri izleyen sevgili halkımı selamlıyorum.

Konu tütün olunca öncelikle bir hekim olarak tütün ve mamullerinin insan sağlığına ve topluma verdiği zararlardan dolayı kullanılmasına karşıyım. Şu anda uygulanan kapalı yerlerde sigara içmeme yasağını olumlu buluyor ve destekliyorum.

Adıyaman hep huzur kenti olarak anılır ama İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun “Açık kıyılmış tütün bunun altını çiziyorum. Bu başımıza yeni bir dert olarak çıkmaktadır.’’ cümlesi Adıyaman’ın huzurunu kaçırmaya yetti.

Bakanın bu açıklamasıyla beraber tütün üretiminin yasaklanacağı haberi Adıyaman’da çok olumsuz bir hava estirdi. Adıyaman da kıyılmış tütün üretimi, hem gelenekselleşmiş bir yaşam modeli, bir kültür hem de bir gelir kaynağıdır.

İlimiz de yaygın olarak aile tarımı şeklinde üretilmekte, gelir açısından ilin ekonomisinde önemli bir yer işgal etmektedir.

Bu nedenlerle tütün, çoğu yerde küçük aile işletmelerine özgü bir tarımsal ürün olma karakteri göstermektedir. Tütün aynı zamanda istihdam sorununa da  bir çözüm getirmektedir.

Adıyaman ilinde tütün üretiminin yaygın olmasının temel nedenlerinden biri, bu bölgede yetişen tütünün kıyılmak suretiyle içilebilen özelliklere sahip bir tütün olmasından dolayı oldukça geniş bir tüketici kitlesine sahiptir.

Soruyorum; Adıyaman da binlerce ailenin geçim kaynağı olan sarmalık kıyılmış tütün üretiminin yasaklayarak, köylüyü, çiftçiyi, küçük üreticiyi bitirip hangi uluslararası sermaye şirketine alan açıyorsunuz? Hangi sigara şirketinin, şikâyetinden dolayı kendi üreticinizi cezalandırıyorsunuz? Hani her şeyde milliydiniz?

Yabancı sigara şirketleri kazanacağına bırakın kendi üreticiniz kazansın. Kendi üreticinize niye bu düşmanlık?

Sigara yasağımı getirmek istiyorsunuz o zaman yabancı sigara firmalarından başlayın kendi üreticinizden değil. Yasaklar da hiçbir problemi çözebilmiş değildir.

Bakın tekel de tütün kotası düşürüldü sonra tamamen kaldırıldı ne oldu? Tütün üretiminden sadece çiftçi, köylü kazanmıyordu tüm Adıyaman kazanıyordu.

Esnafı kazanıyordu. Her türlü üretim alanını doğrudan etkiliyordu.

Peki, yasakladınız da ne oldu? Tekel tütün alırken, Adıyaman tütün üretirken, halk bugüne göre daha iyi bir konumda idi.Alım gücü vardı. Köyden kentte sağlıksız alt yapısız göç duruyordu. Bu göç arttı.

Şehirde işsiziler ordusu birikti. Adıyaman bir ırgat şehri oldu. Adıyaman’ın şuan zaten büyük bir kısmı ırgat, bu üretim yasaklarıyla beraber tamamen yoksulluğa mahkûm edilmiş bir ırgat, mevsimlik işçi şehri olacaktır.

Tütünün yasaklanması yerine daha kaliteli tütün nasıl yetiştirebiliriz bunu dışarıya nasıl ihraç ederiz onun araştırmasının yapılması gerekir.

Dağ köylerinde yapılan küçük ölçekli aile tarımını yasaklayacağınıza çevreyi, ekolojiyi tarumar eden barajları, taş ocakları, maden ocaklarını yasaklayın.

Adıyaman tütünün piyasada kendiliğinden oluşmuş bir marka değeri vardır. Piyasada etkin bir yere sahiptir.

Adıyaman tütünü iç pazardaki payının hızla artması, yabancı sigara markalarının tüketimini düşürmüştür.

 

Karadenizli olan İçişleri Bakanına buradan sesleniyorum.

Dağ köylerinin ve Çelikhan ilçemizin ana gelir kaynağı olan tütünden elinizi çekin!

Giresun için fındık ne demekse, Rize için çay ne demekse;

Adıyaman Çelikhan ilçesi içinde tütün o demektir.

Bu yasağı getireceğinize karşı olduğumu her platformda dile getireceğim. Bugün referandum süreci başladığından dolayı erteleme düşüncesinde olabilirsiniz.

Referandumdan sonra da yasağı getirip getirmeyeceğinizi açık yüreklilikle kamuoyuna açıklamanızı bekliyorum.

Aynı şekilde iktidar partisine mensup vekil arkadaşlardan da bu konuda bir açıklama bekliyorum.

Her gün onlar kişi bu konu hakkında beni aramakta, eminim ki sizleri de aramaktalar.

Bu yasağa kesinlikle karşı olduklarını tahmin ediyorum. Bu yasağın uygulanmaması konusunda herhangi bir girişimleri var mı? Kamuoyu merak ediyor. Halka verebilecekleri bir sözleri, taahhütleri var mı?

Yasağı engelleyemezlerse halka ne diyecekler? Adıyaman halkı AKP’ye çok şey verdi. 15 yıl yıldır iktidar olan AKP Adıyaman’a hangi iş sahasını açtı, hangi fabrikayı kurdu?  Adıyaman AKP den alacaklıdır.

Yanı başındaki küçük bir deniz büyüklüğündeki Atatürk barajı suyundan yararlandırılmadı. Susuz tarıma mahkûm etti.

Çevreyi, doğayı katleden küçük HES’ lerin peşinde koşacağına, bu Atatürk Barajından neden yararlanamıyoruz?

AKP Bırakın iş, istihdam sağlamayı elimizdeki bu “tütün ekimi satışını yasaklamakta.”

Dağ köylerinin ve Çelikhan’ımızın can damarını kesmeye çalışmaktadır.

Binlerce aileyi ve insanın ekmek kapısı olan bu sahayı halka kapatmayın. İyileştirmeler yapalım. Yasal statü verelim.

Güvenceli üretim ve güvenceli Pazar oluşturalım.

Bugün Adıyaman ‘da şehirlisinden köylüsüne, memurundan işçisine, sağcısından solcusuna, bürokratlarına, gazetecisine, STK’lara sorun hiç kimse bu tütün yasağını kabul etmez.

Herkes yasağa karşı olduğunu haykıracaktır.

Bu nedenle hükümetin bu konuda Adıyamanlı tütün üreticisinin sesini duymaya ve gelenek haline gelmiş, binlerce ailenin geçim kaynağı olmuş küçük üreticiyi dinlemeye ve desteklemeye davet ediyorum.

Adıyaman’ı daha da yoksullaştıracak, daha da ırgatlaştıracak bu yasaklama fikrinden bir an önce vazgeçmeye davet ediyorum.”

 

Yıldırım’dan Bakan Çelik’e Tütün Sorusu

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı  Faruk Çelik’in cevaplaması isteğiyle soru önergesi de verdi.

Yıldırım önergesinde, “Türkiye’nin bilinen en meşhur tütünü Adıyaman’dan piyasaya dağıtılmaktadır. Üretimden, dağıtıma ve toptan ya da perakende satışa kadar Adıyaman halkının birçoğu tütün’den evine ekmek götürebilmektedir. Son zamanlarda devlet görevlilerince baskınlara uğrayıp, tütün taşıyan, alan, satan her kim varsa suçlu görülerek idari ve adli cezalarla karşılaşmakta. Adıyaman tütünü uyuşturucu madde muamelesi görmektedir.

İçişleri Bakanı’nın 134.Dönem Kaçakçılık İstihbarat Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda yapmış olduğu konuşmasında “Açık kıyılmış tütün bunun altını çiziyorum. Bu başımıza yeni bir dert olarak çıkmaktadır. 346 bin 250 kilogramlık bir yakalama yapmışız. Demek ki potansiyeli yükseltmişler. Orada bir alan ve pazar kurmuşlar. Biz, onların bulunduğu yerlere bir set çekeceğiz. Özellikle uyuşturucu ile mücadelede muhakkak kanuna, hukukun temel ilkelerine ihtiyaç var. Terörle yapılan mücadelede arkadaşlarımızın ortaya koyduğu kararlılık ne kadar beni etkiliyorsa şu sigara, çay kaçakçılığı, eroin ve esrarın, uyuşturucunun yakalanması bütün bunlarda ortaya konulan başarıdan da son derece mutluyum.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Adıyaman tütünüyle mücadele devlet politikası halini almış, reklam ve kamu spotları ile “Terör” dâhil suç şebekelerinin gelir kaynağı olarak gösterilir olmuştur. Adıyaman’da tarım arazileri hızla tükenirken, tarım arazilerini sulamak önemli bir sorun iken, sanayi, turizm gerilerken Adıyaman’da tütün üretimini yasaklayarak zaten diplerde olan ekonomisini tamamen yok etmek anlamına gelmektedir. Tütüncülük bir aile tarımı olduğundan bütün bu çalışmalara ailedeki 7 yaşındaki çocuktan, 70 yaşında ihtiyara kadar herkes katılır. Dolayısıyla 7 den 70 herkesin geçim kaynağı demektir. Adıyaman’da önemli bir boyutta olan işsizlikten dolayı, Adıyaman halkı çevre illere ırgat olarak gitmek zorunda kalmaktadır. Adıyaman tütününün yasak edilmesiyle daha çok kişi işsiz kalacak, daha çok tarla ekilmeyecek, daha çok genç, kadın, erkek ırgat olarak çalışmak zorunda kalacak. Adıyaman’da tütün üretimi aslında işsizlik sorununun çözümünde önemli bir alternatiftir. Adıyaman’da sarmalık kıyılmış tütün üretiminin yapıldığı yerlerdeki arazinin az olması, tütünden elde edilen gelirin diğer alternatif tarım ürünlerine göre yüksek olması bölge halkını tütün üretmeye mecbur bırakmaktadır. Bu sebeple Adıyaman’da, özellikle Çelikhan ilçesi ve dağ köylerinde yaşayan insanlarımızın tek geçim kaynağı tütün üretimidir.

 

Bu bağlamda;

Sarmalık kıyılmış tütün üretiminin serbest, ticari amaçla üretim ve satımının yasaklanmasının hukuki gerekçeleri nelerdir?

Irgat şehri olarak bilinen Adıyaman’da tütünün yasaklanması ile mevsimlik işçi sayısındaki azalış, işsizlik ve ekonomik girdi ile ilgili oluşacak oranları hesapladınız mı? Yapıldıysa bu verileri açıklar mısınız?

Kıyılmış tütünde vergilerin kaldırılması, kayıt altına alınması, yasal bir zemine oturtulması, üreticisinin desteklenmesi gerekirken, bölge halkının tek geçim kaynağı olan tütün üretimini yasaklayarak halkın yaşayacağı mağduriyeti gidermek amacıyla yaptığınız bir çalışma var mı?

Adıyaman dışında tarladaki mahsulü yasak olan başka bir il var mıdır?

Adıyaman’da, özellikle Çelikhan ilçesi ve dağ köylerinde yaşayan halkın tek geçim kaynağı olan tütün üretimini yasaklarken bölge halkının yaşayacağı işsizliği giderecek bir çalışmanız var mı?

İçişleri Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamada Adıyaman tütününün, Terör dâhil suç şebekelerinin gelir kaynağı olarak gösterilmesini, kaçakçılık, eroin ve esrar ile aynı kategoride değerlendirmesini nasıl açıklıyorsunuz?

Yıllardır Adıyaman’da üretilen, Türkiye’de hatta dünyada önemli bir marka olan Adıyaman tütünü için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yapmış olduğu açıklamada ‘’Bu başımıza yeni bir dert olarak çıkmaktadır’’ ifadesindeki yeni bir dert’ten kastı nedir?

Adıyaman’da tütün üretimi yaparak geçinen kaç aile vardır?

Adıyaman tütünün Türkiye ekonomisine katkısı ne kadardır?

Türkiye tütün ithalatı yapmakta mıdır? Eğer yapılmakta ise; tütün talebi fazla olan Türkiye’nin Adıyaman ilinde tütün üretimi neden yasaklanmaktadır?

Güne Bakış haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu