Adıyaman

Türkiye şok cinayet için ayakta

Kadınlar, Özgecan İçin Yürüdü

Türkiye şok cinayet için ayakta

 

Adıyaman Kadın Platformu tarafından Mersin’in Tarsus ilçesinde yakılarak öldürülen Özgecan Aslan için yürüyüş düzenlendi.

Gölbaşı Caddesi üzerinde başlayan ve Demokrasi Parkına kadar devam eden yürüyüşe onlarca kişi katıldı. Erkek ve kadınların yer aldığı yürüyüşte sloganlar atıldı, pankartlar açıldı. Demokrasi Parkı önüne gelen yürüyüşe katılan katılımcılar burada bir basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasını okuyan Adıyaman Kadın Platformu Başkanı Zeynep Saya; “Özgecan’ın bedenini yakanların elindeki ateşin fitili fıtratla tutuşturulurken, o ateşin cezasızlık ve erkeklik indirimleriyle körüklenirken, gericilikle ve pohpohlanan erkek egemenliği ile her tarafa yayılır, tüm kadınları ateş hattının orta yerinde bırakır, her an her yerde tehdit ederken yapacağımız tek şey var. Yakılmak için yıkacağız! Erkek, devlet, yargı, medya, iş birliğiyle kadın katliamlarına davetiye çıkaran bu düzene karşı yasımızla ve isyanımızla sokaklardayız. Kadın düşmanı, ayrımcı ötekileştirici tüm uygulama ve söylemlere son verilmelidir” şeklinde konuştu. Yapılan basın açıklamasının ardından yürüyüşe katılan katılımcılar olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Öldürüldükten sonra cesedi yakılmıştı

Mersin’de öldürüldükten sonra cesedi yakılan üniversiteli Özgecan Aslan’ın cinayet zanlısı olarak aranan Suphi A. yakalandı.

Türkiye’de gün geçmiyor ki sayısız insan hunharca katlediliyor. Bunlardan biri de öldürüldükten sonra cesedi yakılan üniversite öğrencisi Özgehan Aslıhan idi. Gözaltına alınan katil zanlısı linç edilmekten son anda kurtarıldı.

Ajansların haberine göre; Gözaltına alındıktan sonra sağlık kontrolü için Tarsus Devlet Hastanesi’ne götürülen zanlıları, hastanede toplanan kalabalık linç etmek istedi. Polis ve jandarma öfkeli kalabalığı güçlükle yatıştırdı.

Cinayetle ilgili araştırmasını sürdüren polis ve jandarma ekipleri, akşam saatlerinde firari Suphi A.’yı, saat 21.00 sıralarında Fatih Mahallesi’nde bir alış veriş merkezinin yakınlarında saklanırken yakalandı. Gözaltına alınan şüpheli önce sorgulanmak için emniyete götürüldü.

 

Linçten Son Anda Kurtuldular

Burada işlemleri yapılan Suphi A., babası Necmettin A., ile Fatih G., sağlık kontrolü için Tarsus Devlet Hastanesine getirildiler. Jandarma ve polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, hastanede bulunan kalabalık cinayet zanlılarına saldırarak linç etmek istediler. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, polis ve Jandarma ekipleri tarafından kordon oluşturularak hastaneden çıkarıldı. Şüphelilerden Suphi A.’nın jandarmada, Necmettin A. ile Fatih G.’nin ise polisteki sorgusu devam ediyor.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu