Adıyaman

Türk Öykücülüğünün Kültürel Dokusu

Türk Öykücülüğünün Kültürel Dokusu

 

Adıyaman Üniversitesi Edebiyat Topluluğu tarafından M. Vehbi Koç Konferans Salonu’nda “Türk Öykücülüğünün Kültürel Dokusu” konulu konferans düzenlendi.

Yazar Hüseyin Su’nun verdiği konferansa, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Halil İbrahim Tuğluk, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Yıldız, akademik ve idari personeli ve öğrenciler katıldı.

Konferans öncesinde, Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamında ziyaret eden Yazar Hüseyin Su, üniversitenin Onur Defteri’ni imzaladı.  Rektör Gönüllü de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerlerinden Cendere Köprüsü ve Perre Antik Kenti’nin maketini hediye etti.

Ardından konferansını vermek üzere salona geçen Yazar Hüseyin Su, Türk Edebiyatı tarihine bir göz atarak, Türk öykücülüğünün kültürel dokularının nereden geldiğini sorguladı. Türk Edebiyatı tarihinin eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade eden Su, Tanzimat öncesinin eski edebiyat olarak, Tanzimat sonrasının da yeni edebiyat olarak adlandırıldığını belirtti. Eski edebiyatın divan edebiyatı, halk edebiyatı gibi alanlardan oluştuğunu söyleyen Su, yeni edebiyatın ise tamamen Batı tesirinde gelişen bir edebiyat olduğunu kaydetti. Servet-i Fünun Edebiyatı ve sonrasındaki akımlar ve kuşaklara da değinen Yazar SU öykü türünün eski edebiyatımızda olmayan bir tür olduğunu ve bunda da hakikat payı olduğunu ancak tamamen olmadığını, çünkü bizim edebiyatımızın köklü bir edebiyat olduğunu iletti. Her edebiyatın bir kültürel dokusu olduğunu vurgulayan Yazar Su, Türk Edebiyatı’nın da bir kültürel dokusunun var olduğunu söyledi. Türk öykücülüğünün kültürel kodlarını sıralayan Yazar Su, bu kodlardan birincisinin Tahkiye Geleneği olduğunu ve bu geleneğin dilinin ve duyularının en eskiyle bağ kurduğunu anlattı. Türk Edebiyatı’ndaki sagularında öykücülük üzerinde etkileri olduğunu belirten Yazar Su, Türklerin Müslüman olması ile zengin bir alana girdiğini ve bu alandan da etkilendiklerini bildirdi. Bunlardan sonra ise halk hikâyelerinin, dini hikâyelerin, mesnevilerin, halk arasında şifahi olarak hikâye anlatanların, irticalen hikâye anlatanların ve gece hikâyelerinin (müsamerat) Türk öykücülüğünün kültürel dokularını oluşturduğunu örneklerle anlattı. Hikâyeciliğin temel eserlerine ve modern edebiyata da gelen Yazar Su, konferansın sonunda katılımcıların sorularını cevapladı.

Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü Yazar Hüseyin Su’ya teşekkür ederek çiçek verdi.  Daha sonra Yazar Hüseyin Su kitaplarını imzaladı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu