Adıyaman

Turist sayısı dibe vurdu

Tarih var, turizm var ama turist yok

Turist sayısı dibe vurdu

Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından finansı sağlanan Adıyaman Mobil Gezi Rehberi hazırlandı.  Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turist sayısı 200 binlerden 30 binlere kadar düştü, sıfıra doğru da yol alıyor. Ancak, bunun nedenleri bir türlü objektif olarak değerlendirilemiyor. Neden turist gelmiyor, gelen turist neden Adıyaman’a katkı sağlamıyor, gelen bir daha geliyor mu, gelmiyorsa neden gelmiyor.. ne eksik, konaklama mı, hizmet mi, ulaşım mı, huzur mu, güven mi, sosyal ve kültürel eksiklik mi, fazlalık mı? Her yıl birkaç fuarda, festivalde Adıyaman tanıtılıyor, buna rağmen meydana gelen düşüş, tanıtımın amacına uygun ve yerinde yapılıp yapılmadığı sorgulamayı da gerektirir. Aslında Adıyaman’ın komple turizmini masaya yatırması gerekiyor.

Adıyaman, turizmden bir türlü hak ettiği payı alamadığı gibi, her yıl turist sayısı düşüyor, neredeyse sıfıra doğru bir grafik izliyor. Adıyaman, adeta açık hava müzesi gibi, zaman zaman bölgemizde meydana gelen terör olayı dışında, Adıyaman, huzur ve güvenin adresi olarak bilinir. Buna rağmen turistin gelmemesi, sorulması, sorgulanması, çözüm üretilmesi gereken en önemli konu olarak Adıyaman’ın en baş gündemi olarak sıcaklığını koruyor.

Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turist sayısı 200 binlerden 30 binlere kadar düştü.

Nemrut Dağı, Perre Antik Kent, Karakuş tepesi, Yeni Kale, Sofraz Tümülüsü, Cendere Köprüsü gibi dünyaca ünlü tarihi mekanların bulunduğu Adıyaman’a yerli ve yabancı turistlerin ilgisi azaldı. ‘Açıkhava Müzesi’ konumunda olan Adıyaman’da 300’e yakın tarihi ve kültürel yapıyı barındırıyor. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği ve Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağına 2016 yılında yeterince ilgi duyulmadı.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, her gecen yıl Adıyaman’a gelen turist sayısında ciddi düşüş yaşanıyor.

2015 yılında 54 bin 321 olan turist sayısı 2016 yılında 35 bin 904’te kaldı. Konaklama tesislerinden alınan bu rakamların içerisinde turist olarak gelmeyen kişilerde bulunuyor.

Yetkililer, Ortadoğu’da ki savaşın yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki terör olayları nedeniyle turistlerin gelmediğini, Adıyaman’da otellerin turizm sezonunu boş geçirdiğini ifade etti. 15 Temmuz’da ki darbe girişiminin de turizmi etkiledi belirtiliyor.

Adıyaman’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgesi bulunan otellerin 517 odası ve bin 30 yatağı bulunurken, yapımı devam eden otellerin ise 581 odasında bin 184 yatağı olacak.

 Mobil Gezi Rehberi hazırlandı

Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından finansı sağlanan Adıyaman Mobil Gezi Rehberi hazırlandı.

Adıyaman’ın turizm potansiyelinin gelişmesi ve turizmine büyük katkı sağlayacak olan Adıyaman Mobil Gezi Rehberi sanal ortamda faaliyete geçti. Projenin tanıtım toplantı Adıyaman Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Aydın, Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Seyit Demir, Gölbaşı Kaymakamı Murat Zadeleroğlu ve turizmciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, “Proje ihtiyacı Adıyaman’a hiç gelmemiş olan bir kişi Adıyaman’a gelir gelmez istediğinde neye ihtiyaç duyar diye düşünerek bu ihtiyaçların karşılanması üzerine bu proje hazırlandı. Turizm değerlerimiz il dışında olduğu için buralara gitmek buralarla ilgili bilgi almak çok zor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Adıyaman Mobil Gezi Rehberi Projesi hazırlandı.

Akıllı telefonlardan android ve ios işletim sistemi üzerine play storeden indirebiliyorsunuz. İndirdikten sonra projenin alt bileşenlerini görebiliyorsunuz. Öncelikle bizim Adıyaman’da turizm değeri arz eden nelerimizin olduğunu İngilizce ve Türkçe olarak görüyorsunuz. Gezmek istediğiniz noktaları 250 eser içerisinden secerek gidebiliyorsunuz. 360 derece sanal gerçeklik videoları ve resimleri var. Özellikle gezileri yaparken ihtiyaç duyulan şeylerin başında örneğin, eserlerin tanıtımı geliyor. Örneğin Arsemia’yı gezerken o heykelin neyi ifade ettiğini karekod ile QR kod okuttuğunda İngilizce ve Türkçe eseri tanıtacak. Adıyaman’a gelen bir insanın konaklama yerleri gösterilecek. Yıldız durumlarına göre konaklama tesislerinin tamamı görülecek.  Gastronomi ile bilgiler yer alacak.  Dışarıdan gelmek isteyen kişilerin ulaşım bilgileri yer alacak” dedi.

Sakarya Üniversitesinden Büşra Ekinci, Adıyaman Mobil Gezi Rehberi ile ilgili teknik bilgileri verdi.

Daha sonra Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu konuşarak,”Tamamen gerçek ölçekli Miniadıyaman var. Bununda bu uygulamaya eklenmesini arzu ediyoruz. Turizm adına çok güzel bir adım. Turizm Adıyaman için çok geniş kapasitesi olan ancak yeterince istifade etmediğimiz bir sektördür. Bu çalışmanın reklamını iyi yapmamız lazım.  Özellikle Adıyaman’ın dışında olan Adıyamanlıların bunun tanıtımını yapması gerekir” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu