Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Tübitak Bilim Okulu Programı Uygulanacak

02 Mayıs 2017 Salı, 09:18

Adıyaman’da Bir İlk

Tübitak Bilim Okulu Programı Uygulanacak

 

Adıyaman İlinde ilk kez TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı kapsamında bir proje gerçekleştirilecek. “Adıyaman’da Yerden Göğe Doğa Serüveni” isimli proje 8. Sınıfta öğrenim gören öğrencilere yönelik düzenlenecek.

Proje koordinatörü Fuat Tokur, Adıyaman Üniversitesi öğretim üyeleri, Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri, Adıyaman Müze Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi, Türkiye Oryantirig Federasyonu Adıyaman İl Temsilciliği, Pozitif Gelişim ve Girişim Derneği, Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Yaşam Derneği desteğiyle projenin gerçekleştirileceğini belirtti.

Alınan bilgiye göre, 4 gün sürecek Proje etkinlikleri 15-18 Mayıs ve 22-25 Mayıs tarihlerinde 2 dönem halinde düzenlenecektir. Her bir dönem için katılımcı sayısı 20 öğrenci ile sınırlandırıldı, katılımcıların ulaşım, yemek ve promosyon giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacağı belirtildi.

Proje kapsamında, “Doğada eğitim, doğayla eğitim” sloganıyla proje kapsamında Adıyaman iline ait doğal, tarihi, kültürel ve arkeolojik zenginliklerle beraber bilimsel süreç becerileri kazandırmaya yönelik özgün etkinlikler ve faaliyetler gerçekleştirilecek.

Etkinlik ve faaliyetlerin; Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi, Adıyaman Üniversitesi, Astronomi Gözlemevi, Toprak Mahsulleri Ofisi, Adıyaman Müzesi, Pirin Perre Antik Kanti, Karadağ, Çelikhan Çat Barajı ve Yüzen adalar, Alabalık Tesisi, Doğanlı Çınarı Doğal Anıtı, Çelikhan Doğal İçmesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Eğri Çayı Vadisi ve Kervansaray Botanik Parkı olarak belirlenen yerlerde gerçekleştirileceği de belirtildi.

Oldukça zengin bir içeriğe sahip proje kapsamında teleskopla gökyüzü gözlemi, çeşitli bilimsel etkinlikler ve analizler, doğa da sanatsal faaliyetler, oryantiring, arkeoloji kazı deneyimi vb. faaliyetler gerçekleştirilecek. Proje sonunda katılımcıların doğal ortamlarda keşfedici ve doğayı sevdiren etkinliklerle bilinçli birer doğa gönüllüsü olmaları; sorgulayan, keşfeden, doğada bilimsel süreçleri tanıyan, doğal-tarihi ve kültürel emanetlere karşı koruma bilincine sahip bireyler olmaları sağlanmış olacak.

Proje hakkında detaylı bilgi ve başvuru şartlarına www.adiyaman4004.org adresinden ulaşabilir. Son başvuru tarihinin  9 Mayıs 2017 olduğu da belirtildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz