Adıyaman

Trabzon Hurması Adıyaman’ı Sevdi

Alternatif Ürün Hurma’da 16 Bin Ton Rekolte Bekleniyor

Trabzon hurması ya da Cennet hurması veya Akdeniz Hurması, yöresel adıyla ambe veya amme olan ama daha çok ülkemizde Trabzon hurması olarak bilinen hurma Adıyaman topraklarını sevdi. Gölbaşı ilçesinde 1991 yılında 20 dönüm arazide yetiştirilmeye başlanan hurma, bugün 14 bin dönümlük alana ulaştı. Pazar sıkıntısı yaşanmayan hurmada, bu yıl 16 bin ton rekolte bekleniyor.

İlçeye bağlı Karaburun, Azaplı, Kekikli ve İnekli köylerinde Güneydoğuda ilk  20 dönüm alan üzerinde yetiştirilen hurmada bu yıl 16 bin ton rekolte bekleniyor.

Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven, hurma yetiştiriciliğine dair yaptığı açıklamasında, bir ağacın 90 ile 140 kilo arasında hurma verdiğini belirterek, “Güneydoğu’da ilk dönüm olarak 1991’de 20 dönüm üzerinde Muhterem Taymur dikmiş. Biz de alternatif ürün olarak elimizden geldiği kadar çoğaltıyoruz, çoğaltmaya çalışıyoruz. İlk başladığımızda 20 dönüm, şimdi 14 bin dönümde 16 bin ton üretim yapıyoruz. 15 yaşında ağaçlarımız 90 ile 140 kilo arasında meyve veriyor. Şu an 91 doğumlu ağacımız aynı kiloyu veriyor ve 16-17 yaşındaki aynı kiloyu veriyor. Sert budamayla bodur budama görünümlü gibi kendini aynı şekilde koruyor. Çevre illerimizde şu an Malatya’da kurutma tesisi kurulmuş, tüccarlarımız son 3-4 yıldır Malatya’dan geliyor. Geçen yıl büyük bir bölümü Şanlıurfa, Mersin ve İstanbul’a gitti. Fiyatlarımız çok güzel şu an ortalama 2 ile 3 lira arası veriyoruz” diye ifade etti.

Pazar Sıkıntımız Yok

Gün geçtikçe ağaç sayısının arttığını ifade eden üretici Ferdi Taymur ise, “Burada hurma hasadı başladı. Şu an hasat oldukça iyi gidiyor. Fiyatlarımız da bu sene daha güzel gecen seneye göre artış da oldu. Hurma dikimiyle ilgili artışımız oldu bu sene bölgeye yayılıyor. Türkiye’nin her bölgesine gidiyor. Karaburun, Azaplı, Kekikli ve İnekli köylerinde buralarda üretiliyor. Tüccarlarımız her yerden geliyor. Mersin, Antalya, Ankara, Urfa, Siirt, Diyarbakır, buralardan geliyor, Adıyaman’dan da gelen tüccarlarımız var. Şu an pazar sıkıntımız yok.” diye konuştu.

Trabzon Hurması

Trabzon hurması ya da daha eski bilinen adı ile Cennet hurması veya Akdeniz Hurması, yöresel adı ile ambe veya amme, abanozgiller familyasından, Akdeniz bölgesi gibi subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir ağaç türü ve bunun meyvesine verilen ad. “Hurma” Farsça khurmalu, yani erik hurması adından gelmedir

Trabzon Hurmasının Faydaları

Trabzon hurması ağacı Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar, tohumları Kasım ayında olgunlaşır. Latince adı diospyros kaki olan Trabzon hurmasının anavatanı Çin’dir. Ülkemize Japonya’ya getirildiği için Japon hurması adı ile de anılır. Trabzon Hurmasının halk arasında tanınan diğer bir ismi de cennet hurmasıdır. Görüntüsü ile bir domatesi andıran bu meyve turuncu renkte ve yaklaşık bir elma büyüklüğündedir.

Trabzon hurması protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri içeriği bakımından zengindir. Yüksek düzeyde içerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler, meyveye güçlü bir antioksidan özellik kazandırırken, meyvenin kendine has buruk tadının sebebi de fenolik bileşiklerdir. Ayrıca 100 g trabzon hurması 3,6 g lif içerir. İşte besin değeri bu kadar yüksek trabzon hurmasının faydaları:

Likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi antioksidanları içerir. Bu antioksidanlar vücudu savunma sistemini bozan metaboliklere karşı korur. Bu nedenle trabzon hurması kanserle savaşta çok yararlıdır. Antioksidan bakımından zengin olması bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

Yüksek antioksidan içeriği aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici etkidedir.

Betakaroten içeriği ile göz sağlığını korumaya da yardımcıdır.

İçerdiği kriptoksin maddesi yorgunluk, stres, depresyon gibi durumlara karşı etkilidir.

Yüksek lif içeriği sayesinde mide-bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayarak kabızlığın önüne geçer.

Kansızlık, zayıflık, iştahsızlık ve halsizlik durumlarında kullanılır.

Peki trabzon hurması kaç kaloridir? 100 g trabzon hurması 129,6 kcal enerjiye sahiptir. Enerji içeriği yüksek bir meyve olan trabzon hurmasını tüketirken miktarına dikkat etmeyi unutmayın.

Güne Bakış Haber Merkezi-PHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu