Adıyaman

TP’de özelleştirme dağıtımla başlıyor

TP’de özelleştirme dağıtımla başlıyor

Türkiye Petrollerinin dağıtımının özelleştirme söylentisine Adıyaman’dan tepki gösteriliyor. TP Dağıtım ihalesinde son teklif 30 Eylül’de. Türkiye Petrolleri (TP) Petrol Dağıtım AŞ’nin blok satış yöntemi ile özelleştirilmesinde son teklifler 30 Eylül 2016 tarihinde alınacak. Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan “TPAO Adıyaman’ın tek kamu şirketidir. Zenginliğimizdir, güvencemizdir. İşçisi, memuru, esnafı, köylüsü, genci yaşlısı ile Adıyaman halkı TPAO’ya sahip çıkmalıdır. Geleceğinin kararmasına izin vermemelidir.” dedi.

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının konuyla ilgili ilanı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, şirketin yüzde 100 oranındaki hissesi blok satış yöntemi ile özelleştirilecek.

Kapalı zarf içerisinde teklif alma ve görüşmeler yapma suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek ihaleye, yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek.

TP Dağıtım AŞ ihalesine katılmak için yatırılması gerekli geçici teminat tutarı 10 milyon lira, son teklif verme tarihi ise 30 Eylül 2016 Cuma saat 17.00 olarak belirlendi.

 

TP Milli Bir Kurumdur

Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan, Türkiye Petrollerinin özelleştirilmek istendiğini vurgulayarak, Türkiye Petrollerinin ülkenin milli ve stratejik bir kurumu olduğunu vurguladı.

Ali Tırpan, “Türkiye Petrollerini, kamumu özel şirket mi ne olduğu belli olmayan TPIC’e devredeceksiniz, sonrada büyümekten söz edeceksiniz. Uluslararası bir oyuncu olmaktan söz edeceksiniz. Biz bunları hayal mahsulü girişimler olarak kabul ediyoruz. Bu çalışma şehrimize büyük zarar verecek. 2014 yılında 55 lokasyonda yaklaşık 150 bin metre sondaj yapılmıştır. 2015 yılında 48 lokasyonda 40 bin metrelere düşmüştür. 2016 yılında ise sadece 4 lokasyonda 8 bin 400 metre sondaj ön görülmüştür. Geçmiş yıllarda Adıyaman’da 9 sondaj kulesi çalışıyordu. 2016 yılında sadece 1 tane sondaj kulesi çalıyor. Buradan net bir şekilde anlıyoruz ki Türkiye Petrolleri Adıyaman, Batman, Burgaz, Ankara Bölgesinde yüzde 90′lara varan oranlarda çalışma kapasitemiz düşürüldü. Son yıllarda üretimimiz düşürüldü. Adıyaman’da ticaret durma noktasına geldi. Buna son hamle ile Türkiye Petrolleri eklenmek isteniyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye Petrollerinin Adıyaman’da 200 milyon lira yıllık ekonomiye getirisi vardır. Her fert, her aile, her esnaf bu çalışmadan etkilenecektir. Sendika olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Milletvekillerine çalışmalarımızı ve endişelerimizi içeren dosyaları verdik. Şehrimize ve ülkemize bu çalışmanın vereceği zararları herkese broşürler dağıtarak anlatacağız. İmza kampanyası başlatacağız” dedi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan, “Petrolümüze ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Türkiye Petrolleri’nin küçültülmesine izin vermeyeceğiz. Ülkemizin en önemli kuruluşlarından birisi olan Türkiye Petrolleri’nde ‘yeniden yapılanma’ gerekçesiyle sinsi bir plan işletilmektedir. Kurulduğu 1954 yılından bu yana kamu yararı doğrultusunda ve ülke ekonomisi için son derece stratejik bir faaliyet yürüten Türkiye Petrolleri, bu plan çerçevesinde parçalanıp bölünerek zayıflatılmak istenmektedir. Türkiye Petrolleri’nde, şimdi ‘Bütünsel Dönüşüm Programı’ adı altında büyük bir tasfiye operasyonu yürütülmektedir. Kurulduğu tarihten bu yana Türkiye Petrolleri bünyesinde gerçekleştirilen bazı faaliyetler proje bazlı gördürülmek üzere kurum dışına çıkarılmak istenmektedir” dedi.

TPAO’nun TEKEL gibi tasfiye edilmesine karşı çıkacaklarını ve milli bir kuruluş olan TPAO’ya sahip çıkacaklarını dile getiren Ali Tırpan, “Soma faciası ortada. Özelleştirme ve taşeronlaştırmanın acı sonuçlarını, madenlerde yüzlerce işçi kardeşimizin hayatını kaybetmesiyle bir kez daha gördük. Şimdi hükümet bir yandan taşeronlaşmayı yaygınlaştırmak için yeni bir düzenleme gündeme getirirken, kamu kuruluşumuz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın parçalanması konusunda düğmeye bastı. TPAO yönetiminin ‘Bütünsel Dönüşüm Programı’ adını verdiği planla, geleceğimizin teminatı olan TPAO zayıflatılmaya çalışıyor. Devlet, petrol şirketimizde taşeronlaştırmada yeni hamleler yapılıyor. Kentimiz Adıyaman’ın en büyük zenginliği olan TPAO, uygulanmak istenen ‘Bütünsel Dönüşüm Programı’ ile zayıflatılarak adeta yabancı petrol tekellerine kurban veriliyor” dedi.

TPAO’nun bünyesinde yeni şirketler kurulması, yürüttüğü faaliyetlerin ayrı şirketlere parçalanmasının öngörüldüğünü ifade eden Tırpan, açıklamasında şunları söyledi: “Bu doğrultuda TP Oilfield Service Company adıyla yeni bir iştirak kurulmuştur. Daha önce TPAO çatısı altında yapılan sondaj, kuyu tamamlama hizmetleri, sismik gemi dahil jeofizik operasyonlar, çimentolama, log ve çamur operasyonları gibi faaliyetlerin bu yeni şirket tarafından görülmesi hedeflenmektedir. TPAO’yu kamu yararı doğrultusunda faaliyet gösteren bir kamu kuruluşu olmaktan çıkarıp verimliliğe odaklı, istihdamı esnek ve güvencesizleştirilmiş bir şirket haline getirilmek istenmektedir. TPAO’da taşeronlaştırma artacaktır. Özelleştirme politikalarıyla dikey entegre yapısı zaten parçalanmış olan TPAO bünyesinde yeni daha küçük şirketler yaratılacaktır. Aksi iddia edilse de bu program aslında özelleştirmenin bir biçimidir. TPAO’nun özelleştirilmesinin adım adım zemini hazırlanmaktadır. Bunun için önce TPAO’nun entegre yapısı ortadan kaldırılacak, sonra zayıflamış TPAO yerli ve yabancı sermayeye koltuk değnekliği rolüne zorlanacaktır.

TPAO’da uygulanması düşünülen ‘Bütünsel Dönüşüm Programı’ en fazla Adıyaman’ı vuracaktır. TPAO zayıflarsa, Adıyaman’a sağladığı zenginlik azalır. Petrol üretiminden kentimize sağlanan kaynak girişi 220 milyon TL düzeyindedir. Bu kaynak kesilir. İşsizlik artar. TPAO’da taşeronlaştırmayla güvenceli istihdam ortadan kalkar. Adıyaman’da gençlerimizin geleceği olan istihdam olanakları ortadan kalkar, düşük ücretli ve güvencesiz istihdam yaygınlaşır. TPAO’nun Adıyaman sahalarında bugün yaklaşık 800 kadrolu işçi, 500 taşeron işçi ve 170 de özel güvenlik görevlisi çalışıyor. Zaten taşeronlaşma almış başını gidiyor. Şimdi taşeronlaşmanın daha da yaygınlaştırılması Adıyaman açısından tam bir yıkım demektir. 60 yıllık tarihiyle ülkemizde petrol sektörünün kurulmasına öncülük etmiş TPAO’nun bugünlere gelmesinde ve ülke ekonomisine yaptığı katkılarda en önemli pay kuşkusuz çalışanlarına, petrol işçilerine aittir. Adıyaman TPAO’nun büyümesinde, TPAO’da Adıyaman’ın zenginleşmesinde büyük rol oynamıştır. TPAO Adıyaman’ın tek kamu şirketidir. Zenginliğimizdir, güvencemizdir. İşçisi, memuru, esnafı, köylüsü, genci yaşlısı ile Adıyaman halkı TPAO’ya sahip çıkmalıdır. Geleceğinin kararmasına izin vermemelidir.”

Güne Bakış haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu