Adıyaman

Toprak analizi, şimdi daha kolay

 

Ziraat Odasına Modern Toprak Analiz Laboratuarı

Toprak analizi, şimdi daha kolay

 

Adıyaman Ziraat Odası Başkanlığı Adıyamanlı çiftçilere yeni bir hizmet sunarak “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansının finansal desteğiyle Toprak Analiz Laboratuarı kurdu.

Vali Mahmut Demirtaş, yeni kurulan modern toprak analiz laboratuarında incelemelerde bulunmak üzere Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret etti.

Vali Mahmut Demirtaş’ı Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

İpekyolu Kalkınma Ajansının finansal desteğiyle kurulan Toprak Analiz Laboratuarı ile ilgili Vali Mahmut Demirtaş’a bilgi veren Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, “Kurulan laboratuarımızda çiftçilerimize çok daha uygun bir bedelle toprak analizi yapacağız. Laboratuar toplamda 234 Bin TL’ye mal olmuştur. Bunun 176 Bin TL’si “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından karşılanmıştır. Laboratuarımızda iki ziraat mühendisi olmak üzere toplam 3 personel görevlendirilmiştir. Kurduğumuz laboratuarda analizlerin daha uygun bir bedelle yapılmasını ve en önemlisi bilinçsizce yapılan gübrelemenin önüne geçilerek üretimi ve kaliteyi artırmayı hedefliyoruz. Hizmetlerimiz bununla da sınırlı kalmayacak. İlimizde yakın bir zamanda Bitki ve Su Analiz Laboratuarını kazandırmak içinde proje hazırlığı içerisindeyiz”şeklinde konuştu.

Ziraat Odası Başkanlığı tarafından kurulan Toprak Analiz Laboratuarının Adıyamanlı çiftçilere hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Vali Mahmut Demirtaş ise, geleceğin stratejik sektörünün tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek, “Tarım, gelecekte çok daha önemli ve değerli olacaktır. Adıyaman’da da tarım ve hayvancılık giderek daha da değer kazanmaktadır. Çiftçimizin modern bir şekilde tarım yapması için tüm olanaklar oluşuyor. Destekler veriliyor. Sulama projeleri devam ediyor. Verim de artmaya başladı. İnşallah her şey çok daha iyi olacak, çiftçimizin yüzü gülecek. Bu laboratuarı oluşturan ziraat odamızı kutluyorum. İnşallah çiftçimiz burada toprağını en ince ayrıntısına kadar analiz ettirecek ve bilinçsizce yapılan gübrelemenin önüne geçerek, tarlasına uygun bitki ekerek, üretim ve kalite artacaktır” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu