Adıyaman

“Teşvikler sade ve anlaşılır olmalı”

SMMM Oda Başkanı Koca:

Adıyaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı M.Murat Koca, “Konunun uzmanı olmamıza rağmen bizler bile bazen hangi mükellefin hangi teşvik kaleminden yararlandığını izah etmekte zorlanıyoruz, lakin öyle teşvik kalemleri var ki bir önceki yıl çalıştırdığınız işçi ortalamasına göre değişmekte teşvikler. Bu kadar karmaşık bir yapı yerine sadeleştirilmiş, her vatandaşın anlayabileceği ve yararlanabileceği teşvik kalemlerinin güncellenmesinde fayda var” dedi.

Adıyaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı M.Murat Koca, “Adıyaman özelinde mikro düzeyde ekonominin bir tomogrofisini çekmeye kalksak, öyle 400 yataklı hastanedeki gibi bir tomografi için aylarca sıra beklemeye gerek kalmadan bu işi sanırım ekonominin içinde olan en küçük işletme sahibi bile bir çırpıda resimler. Son haftalarda bütün sektörlerden oldukça yoğun, can sıkıcı bir konu sürekli gündemimizi meşgul etmeye başladı. Birçoğunuzun tahmin ettiği gibi, sektör ayrımı gözetmeksizin SGK ve Vergi denetmenleri iş yerlerinde ciddi denetimlere başlamış bulunmaktalar. Son bir kaç aydır Adıyaman ilinde ve ülkemizin bir çok ilinde devam eden SGK ve Vergi denetimleri can sıksa da, aslına bu denetimler işlerini düzgün yapan vatandaşlarımız için, haksız rekabeti önleyici bir durumu da beraberinde getirmektedir. Adıyaman ekonomisindeki bütün sektörlerde ciddi bir daralma ve gerileme olduğu aşikâr, gerek firmaların cirolarındaki düşüşler, gerekse lokomotif görevi gören sektörlerdeki durgunluk bu gerçeği tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Tabi söz konusu denetimlerde vatandaşa ciddi cezalar yazılmadan önce uyarı niteliğinde ön yoklama yapılması, eğer uyarılar dikkate alınmazsa gerekli cezai müeyyidelerin uygulanması ekonomik darboğazdaki Adıyaman esnafı için çok daha faydalı olacağı kanısındayım” dedi.

Tahsilatlar ciddi oranda düştü

Tahsilatların düştüğünü de hatırlatan Koca, “Tahsilatların ciddi oranda düştüğü bütün sektörlerde önemli daralmaların söz konusu olduğu bu dönemde, ciddi cezalarla karşı karşıya kalan esnaflarımız vergilerini ve çeklerini ödemekte gerçekten çok zor duruma düşmektedirler. Adıyaman sanayisi, tarımı ve turizmi tabiri caiz ise can çekişen kanserli bir hastanın terminal (son 6 aylık ) dönemindeki gibi bağışıklık  ve sindirim sistemi çökmüş, beslenmede zorluk çeken, her türlü enfeksiyona maruz kalmış bir görüntü arz etmektedir. Hal böyleyken ölüm döşeğindeki bu hastaya ciddi bir darbe vurmadan önce tekrar düşünmekte fayda var sanıyorum. Söz konusu denetimler elbette ki yapılmalı, ancak her seçim öncesinde denetimlerin askıya alınması, neredeyse sürekli bir hale getirilen vergi barışı adı altındaki af beklentileri vergisini düzenli ödeyen vatandaşlarda bir hayal kırıklığı yaratıyor. Devlete her türlü vergisini zamanında ödemeye çalışan, aidiyet duygusuyla ülkesinin çıkarları için ne gerekiyorsa yapmaya çalışanlar yanında elbette bu işi suiistimal eden taraflarda yok değil. Asıl yapılması gereken bu işi sürekli halde suiistimal eden kişilerin ve firmaların üzerine giderek sisteme dahil edilmeye çalışılmasıdır.” dedi.

‘Söz gümüş ise, sükût altındır’ dönemi sona ermiştir

Koca, “Sürekli değişen ve güncellenen bir vergi sisteminde firma sahiplerini bilinçlendirmeye ve sistemin içerisinde tutmaya çalışan bir sektörün içerisinde olan biri olarak, bunca ek beyanname ve değişikliği mükelleflere izah etmekte zorlandığımızı ifade etmek yanlış olmasa gerek. Özellikle SGK’da o kadar fazla teşvik kalemi var ki, mükelleflerin hangi teşvik kaleminden yararlanacağını hesap etmek artık başlı başına bir uzmanlık alanı oldu gibi. Vatandaşlara konuyu izah ettiğimizde ise aslında işletme sahiplerimizin genel manada sadece bir tek teşvik kalemi olduğunu sandıklarını, ancak teşvikleri anlatmaya başladığımızda onların da bir kafa karışıklığına girdiklerini görüyoruz. Konunun uzmanı olmamıza rağmen bizler bile bazen hangi mükellefin hangi teşvik kaleminden yararlandığını izah etmekte zorlanıyoruz, lakin öyle teşvik kalemleri var ki bir önceki yıl çalıştırdığınız işçi ortalamasına göre değişmekte teşvikler. Bu kadar karmaşık bir yapı yerine sadeleştirilmiş, her vatandaşın anlayabileceği ve yararlanabileceği teşvik kalemlerinin güncellenmesinde fayda var. Bölgesel teşviklerin yanında yöresel teşviklerin de gündeme alınmasında fayda var. Şöyle ki; Aynı bölgede yer alan iller arasında bile ciddi bir gelişmişlik farkları var. Büyük şehir belediyeleri arasında sıkışmış, tabiri caiz ise kör bir nokta olan ,ne girişi ne de çıkışı olmayan  Adıyaman ilimizin  bölgesel teşvikler yerine özel teşvik kalemlerinden faydalanması ekonomiyi önemli oranda rahatlatacak, istihdamı arttıracak ve ilimizin gelişmesinde ciddi bir ivme sağlayacaktır. 6.Bölge koşullarından yararlanmanın bile oldukça ciddi bir alt yapıya ve ekonomik güce  sahip olan yeni yatırımcılar gerektirmesi ilimizin maalesef istenen ölçüde mevcut teşviklerden bile yararlanmasının önünü tıkamaktadır. Hali hazırdaki yatırımcılar ve işletmeler için ciddi ve sürdürülebilir teşviklerin çıkarılması bölgesel gelişmişlik düzeyimiz göz önüne alındığında sanırım itiraz edilmeyecek bir nokta. İlgili STK başkanlarının konu her gündeme geldiğinde ne suya ne de sabuna dokunmayan açıklamalarda bulunmaları, bakanlar geldiğinde sorunların çok yüzeysel geçilmesi ve sorunların şahıs ve firma bazında dile getirilmesi konunun ciddiyetinden uzaklaşılması, maalesef ilimizi içinden çıkılmayacak dar boğazlara sürüklemekten başka bir şeye yaramıyor. Yerel yönetimlerin üretim konusunda önemli AR-GE çalışmaları yapmaları elzemdir. Alternatif üretim sahaları açmak, yeni nesillere, yeni istihdam alanları sağlamak gibi bir endişe ve derde sahip olmak ülkesini ve memleketini seven her yönetici için bir vicdani borçtur her şeyden önce. ‘Söz gümüş ise, sükût altındır’ dönemi sona ermiştir ülkemiz için. Çünkü sustukça sorunlar yumağı büyümekten ve içinden çıkılmaz bir hal almaktan öteye gidemiyor. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ sloganlarının hayat bulacağı günlerin özlemi ile” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu