Adıyaman

“Terörü üretenler, terörü temizleyemez”

Halep Şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı

“Terörü üretenler, terörü temizleyemez”

 

Adıyaman’da sivil toplum kuruluşları tarafından Cuma namazı sonrasında Halep’te hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cuma namazı sonrasında Adıyaman Demokrasi Parkı önünde toplanan yüzlerce kişi yapılan basın açıklamasının ardından Halep’te ölen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı. Tekbirler getirilen ve sloganlar atılan basın açıklamasını Memur-Sen Adıyaman İl temsilcisi Ali Deniz yaptı.

Başkan Deniz, “Her gün ölen yüzlerce insanın istatistiki bir veri olmanın ötesine geçemediği bu bozuk dünya düzeninde, herkes bilmeli ki, bir gün insanlığın sığınacak yeri kalmayacak. Çünkü bu çarpık ve bozuk düzen, propaganda araçları marifetiyle, bir avuç kapitalistin, birkaç emperyalist devletin çıkarı için şiddeti meşrulaştıracak söylemler üreterek devamlılığını sağlamaktadır. İnsani yardımın Halep’e gidebilmesi için geçici ateşkesin bile Birleşmiş Milletlerde veto edildiği bir dünyada, daha ne söylenebilir ki. Bugün insanlık dramının merkezidir Halep, aynı zamanda bir ahlak imtihanının da merkezidir. Zalim düzenin devamı için terör bir aparat olarak kullanılmaktadır. Biz biliyoruz ki terör, özellikle İslam dünyasında yıkımın yaşanması için, bizzat emperyalist devletler tarafından desteklenmektedir. Suriye’ye bakın. İlk günden beri terör örgütleri etkin bir silah olarak kullanılmakta ve bunu hepimiz biliyoruz. Ne çare ki, sözün kar etmediği bir zamanda yaşıyoruz. Çünkü düzen öyle kurulmuş. Düzen güçlünün diline göre hükmünü icra ediyor maalesef” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti:

“Biz yine de düzenin bu yalanını yüzlerine çarpıyoruz. Terörü üretenle, terörü temizleyeceğim diyen aynı ağız diye haykırarak, Halep için ayağa kalktık. Biz biliyoruz ki, orada, o can pazarının yaşandığı mahşer yerinde, insanlık direniyor. Diren ey Halep, diren ki ölü ruhlarımız dirilsin, diren ki umutlarımız şehit kanlarıyla yeşersin, diren ki zalimin zulmü bitsin. Merhamet ihtiyacı adalet yoksunluğuna dayanır. Biz daha köklü çözümler üretilmesinin gerekliliğine, adil bir dünyanın vicdanlarını harekete geçirdiğimiz zaman ancak bunun mümkün olacağına inanıyoruz. Adıyaman Sivil Toplum Platformu olarak belediyemiz ve kamu kurum ve kuruluşlarımızla bunun ilk adımı olarak “Adıyaman’dan Halep’e Yol Açın” ve ayrıca Memur-Sen olarak da “Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtar” temalı kampanyamızı başlattık. Halep büyük bir hapishaneye, bir açlık kampına ve maalesef bir işkence kampına dönüşmüş durumda. Bir taraftan bombalar yağıyor, bir tarafta açlık insanları vuruyor. Bir an önce insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor.”

Basın açıklamasının ardından gıyabi cenaze namazı kılınarak Müslümanlar için dua edildi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu