Adıyaman

“Terörü bitirmenin yolu, işsizliği bitirmeden geçer”

CHP Adıyaman Milletvekili Tutdere:

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Adıyaman’da da, Güneydoğu’da da, Türkiye’nin tamamında da temel sorun işsizlik. Hükûmetin acilen işsizliğe çare bulması lazım. Şunu aklımızdan çıkarmamalıyız: Terörü bitirmenin yolu da işsizliği bitirmekten geçiyor.” dedi.

CHP Milletvekili Abdurrahman Tutdere “İşsizlikte yüzde 497 artışla bu tablo sizin eseriniz, ne kadar övünseniz az” dedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Tutdere “Hükûmetin bu konuda sınıfta kaldığını görmekteyiz. Ülkemizin son bir yıl içerisinde bulunduğu ekonomik kriz, gerçekten, ülkemizi, yurttaşlarımızı ve insanlarımızı büyük bir sosyal travmanın içine atmış durumda. Ülkemizin son bir yıl içerisinde bulunduğu ekonomik kriz, gerçekten, ülkemizi, yurttaşlarımızı ve insanlarımızı büyük bir sosyal travmanın içine atmış durumda.” dedi.

Tutdere, “Hükûmetin uyguladığı yanlış ekonomik politikalarla birlikte ülkemizdeki özellikle dar gelirliler ve işsizler ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Bu sıkıntıların sonucu da bu tür üzücü tabloları ortaya koymaktadır.” dedi.

CHP Milletvekili Tutdere, “Cumhurbaşkanı Ak Parti döneminde 9 milyon kişiye yeni iş imkânı sağlandığını belirtse de devletin resmî kurumu İŞKUR’un verilerine baktığımızda Ak Parti’nin iktidara geldiği 2003’te İŞKUR’a başvuru yapan toplam işsiz sayısı 587 bin 479 iken,  2018 yılında bu rakam 3 milyon 509 bin 603 kişi olmuş, aradaki fark yüzde 497’ye yükselmiştir.  Tabloya genç işsizler açısından bakıldığında yine iktidara geldiğiniz yıl kuruma yapılan başvuru sayısı 169 bin 272 iken, 2018 yılında bu sayı 1 milyon 55 bin 550 kişiye ulaşmış, artış oranı yüzde 524 olmuştur.  Kadın işsiz 2003 yılında 118 bin 031 kişiyken, 2018’de 1 milyon 805 bin 439 kişiye ulaşmıştır.  Diplomalı işsizler açısından tabloya bakıldığında, 2003 yılında yapılan başvuru sayısı 36 bin 444 kişiyken, 2018 yılında toplam başvuru sayısı 753 bin 763 olmuş, artış oranı yüzde 1.968’dir.

Bugün Türkiye’deki gerçek işsizlik 8 milyon 112’dir. Bu, iktidarınızın yarattığı tablodur. Bu işsizler ordusu iktidarınızın eseridir. Bu eserle ne kadar övünseniz azdır.

Tabloya seçim bölgem Adıyaman üzerinden bakınca, işsizliğin Türkiye ortalamasının üstünde, yüzde 14 civarında kaldığını görüyoruz. Adıyaman’da iş yerleri hızla kapanırken, yerlerine aynı hızla kıraathaneler açılıyor. Adıyaman’ın her yanında pıtrak gibi çoğalan kahvelerin ağzına kadar dolu olduğunu; gençlerin, üniversite mezunlarının sabahtan akşama kadar beklediklerini görüyoruz.

Adıyaman’da da, Güneydoğu’da da, Türkiye’nin tamamında da temel sorun işsizlik. Hükûmetin acilen işsizliğe çare bulması lazım. Şunu aklımızdan çıkarmamalıyız: Terörü bitirmenin yolu da işsizliği bitirmekten geçiyor. Türkiye’de birliği, beraberliği, kardeşliği korumanın yolu da işsizliği bitirmekten geçiyor.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı