Adıyaman

“Terörle mücadeleye ‘kasıtlı ve planlı’ kıyım”

Üniversiteden AYM’ye ‘Hak İhlali Tepkisi

Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü, Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin “Hak İhlali” Kararına İlişkin Bir Açıklama Yaparak Tepki Gösterildi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörülü tarafından yayınlanan barış bildirisine destek veren kararına tepki gösterildi. Rektörlüğün bildirisi şöyle;

11 Ocak 2016’da 1128 akademisyenin imzasıyla kamuoyuna bildirilen ve adına ‘Barış Bildirisi’ denilen metinde güvenlik güçlerimizin Sur, Silvan, Nusaybin, Cizre ve Silopi’deki terör yuvalarına yönelik eylemlerini bir ‘savaş’ olarak tanımlayıp oradaki masum vatandaşlarımıza onlarca yıldır terör örgütü tarafından yapılan baskı, zulüm ve işkenceyi görmezlikten gelerek Türkiye Cumhuriyeti Devletinin teröristlerle mücadelesini “kasıtlı ve planlı” bir kıyım olarak değerlendiren ifadeler kamuoyunda ciddi bir rahatsızlık uyandırmıştı.

Devletimizin başlıca görevi, halkının can ve mal güvenliğini sağlamaktır. İnsanımızı onlarca yıldır ırk temelli ayırıp, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kendi halkına bilinçli bir sürgün ve katliam uyguladığını iddia eden bildiriye imza atan akademisyenlerle ile ilgili olarak AYM’nin almış olduğu ‘hak ihlali’ kararı vicdanlarda derin bir yara oluşturmuştur.

Kişisel olarak, yaşama hakkının her insan için kutsal olduğuna inanırım ve mensubu olduğum mesleğim bu konuda bana herkesten fazla sorumluluk yükler. Kamu kaynaklarını kullanarak istihdam edilen kamu personelinin, devletin en temel görevi olan vatandaşlarının can güvenliğini temin etmek için aldığı tedbirleri ve verdiği mücadeleyi bir ‘katliam’, ‘savaş’ ya da ‘kıyım’ olarak adlandırıp Türkiye Cumhuriyetini sanki savaştaymış gibi ‘müzakere’ ve ‘barış süreci’ne davet edenler açık açık teröre destek verip ve terörün propagandasını yapmaktadırlar. Devletin çalışanları tarafından yapılan bu propaganda asla kabul edilemez.

AYM’nin ‘Barış Bildirisi’ni bireysel bir ifade özgürlüğü olarak değerlendirmesi, masum vatandaşlara yönelik devletimizin yürütmüş olduğu terörle mücadeleyi görmezden gelmiş olması demektir. AYM’nin de ihraçlar konusunda bu gerekliliğe uygun davranması gerekmektedir.

Bilimsel ve kültürel altyapısıyla topluma daima yön vermek zorunda olan üniversiteler, evrensel hukuk normlarına ve kamu düzenini temin eden yasalara en başta uyması gereken yerlerdir. Evlatlarımızı teslim edip gelecek kuşaklarımızı yetiştirdiğimiz bu ulvi mekanlarda vatanına, milletine, bayrağına bağlı nesiller yetiştirmek, evvela bizler için toprağa düşmüş şehitlerimize olan bir borcumuzdur.” dendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu