Adıyaman

Terör, Adıyaman’ın Turizmini Vurdu

Terör Sağlık Turizmini De Vurdu

Terör, Adıyaman’ın Turizmini Vurdu

 

Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Acıkök,  sağlık turizmi sektörünün 2015 için çok büyük hedeflerinin olduğunu belirterek “Yaşanan son gelişmelerin olumsuz etkileri sektörde hissedilmeye başlandı” dedi.  Acıkök, Örnek vermek gerekirse önceden insanlar Van’a günü birlik kahvaltı turizmi yaparlardı şimdi gidilmiyor, Güneydoğu turları vardı Mardin, Urfa, Adıyaman gibi şimdi azaldı, yabancı turist gelmiyor.

Kenan Acıkök, Türkiye’nin 2010 yılında 109 bin hastanın geldiği Türkiye, 2014 yılında Libya, Irak ve Almanya başta olmak üzere çevre coğrafyadan 583 bin hastanın tercihi oldu. Türkiye dünyada en fazla tercih edilen ilk 10 ülke arasına girdiğini belirten Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Acıkök, 2015 için çok büyük hedeflerin olduğunu fakat yaşanan son gelişmelerin olumsuz etkilerinin sektörde hissedilmeye başlandığını söyledi. Acıkök, “Türkiye çeşitli açılardan sağlık turizminde öne çıkan ülkeler arasında. Genel turizm potansiyeli, hastanelerimizin AB standartlarını yakalamış olması ya da tıbbi operasyon bedellerinin uygun olması Türkiye’yi cazip kılıyor. Ancak burada elde edilecek gelirin artması hastane yatırımlarına bağlı. 2015 ise bu açıdan önemli bir yıl. Önümüzdeki 2 yılda kamu ve özel sektör yatırımları ile birlikte yıllık gelirimizin 3 milyar dolardan 6 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Olası bir duraksama sağlık turizminin kaderini olumsuz etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

 

2015 Hedefimiz Sekteye Uğradı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ikinci çeyrek turizm gelirleri istatistiklerindeki düşüşe işaret eden Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı ve Kozmetik Medikal Sağlık Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Kenan Acıkök  rakamları hatırlatarak “Türkiye’nin Turizm geliri Nisan, Mayıs ve Haziran geçen yılın aynı aylarına göre yüzde13,8 azalarak 7 milyar 733 milyon 677 bin dolar oldu.  Türkiye 2014’ün birinci çeyreğinde 4 milyar 807 milyon 836 dolar, ikinci çeyreğinde ise 8 milyar 975 milyon 976 dolar turizm geliri elde etmişti. Türkiye’nin 2015’in birinci çeyreğinde 4 milyar 868 milyon 890 dolar, ikinci çeyrekte ise 7 milyar 733 milyon 677 dolar gelir elde etti. 2014’ün ilk 6 ayında toplam 13 milyar 783 milyon 812 dolar olan turizm geliri 2015’in ilk yarısında 12 milyar 602 milyon 567 dolara geriledi. Türkiye’nin 2015’in ilk altı ayındaki turizm geliri kaybı 1 milyar 181 milyon 254 dolar oldu. Doğal olarak sağlık turizmi de bu düşüşten payını aldı. Hedefimiz 2014 yılının çok üzerine çıkmakken yaşanan son olaylar yüzünden kazanımlarımızı kaybediyoruz” dedi.

 

Güvenin Olmadığı Yerde Turizm De Sağlık Da Olmaz

Acıkök sözlerine şöyle devam etti: “Adeta tekrar hortlayan terör ülkemiz için olduğu hem ekonomimiz hem de sektörümüz için en tehlikeli olayların başında geliyor. İnsanlar kendilerini güvende hissedecekleri yerlerde tatil yapmak, tedavi olmak ister eğer güven yoksa ne turizm olur ne sağlık turizmi olur. Örnek vermek gerekirse önceden insanlar Van’a günü birlik kahvaltı turizmi yaparlardı şimdi gidilmiyor, Güneydoğu turları vardı Mardin, Urfa, Adıyaman gibi şimdi azaldı, yabancı turist gelmiyor. Güvenden sonra en büyük ikinci etmen ise istikrar Hükümetimiz 13 yıldır sektörümüzün gelişmesini destekledi ve neredeyse koskoca bir sektör sıfırdan ayağa kaldırdı. Şimdiye kadar bize katkısı olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Fakat son seçimler sonrası bir hükümetin hala kurulamamış olması bizi de etkiliyor. Ülkemizin, ekonomimizin ve sektörümüzün selameti açısından hükümet en kısa sürede kurulmalı bu belirsizlik bitmeli piyasa açılmalı. Yaşanan olumsuzluklar telafi edilemeyecek boyutlarda değil. Çok daha fazla çalışarak, emek vererek yeniden kazanmaya ve büyümeye devam edeceğimize inanıyorum.”(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı