Adıyaman

“Teknolojinin esiri olmadan kültüre sahip çıkılmalı”

Yurt Öğrencileri Akademi Buluşmalarında

“Teknolojinin esiri olmadan kültüre sahip çıkılmalı”

 

KYK Adıyaman İl Müdürlüğü tarafından “Akademi Buluşmaları” çerçevesinde Adıyaman İl Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen konferans, yoğun seyirci kitlesinin katılımı ile gerçekleşti. “Medeniyetimizin Kültür ve Sanat Mirası” konulu konferansın konuğu Hattat, Tarihçi Prof. Dr. Hüsrev Subaşı idi.

Subaşı konuşmasına, “Türk Gençliğinin bilimin ışığında, teknolojinin esiri olmadan, teknolojiyi aklı ile yönlendirerek, geçmişten günümüze uzanan kültür ve sanat mirasına sahip çıkmalı, her genç mutlaka bir sanat dalı ile meşgul olmalı hatta en azından bir enstrüman bilmelidir.” sözleri ile başladı.

Süleymaniye ve Fatih Camilerinin restorasyonunda bulunan Prof. Dr. SUBAŞI Tarihi Kültür mirasımıza slayt gösterisi üzerinden anlatarak” Kanuni 71 yaşında Zigetvar’a 13. Seferini yapmıştır. Günümüzde bizler aynı şartlarda Edirne’ye kadar at üzerinde bu seyahati yapamayız. Böyle bir neslin torunuyuz. Zafer sonrasında bulunduğu asrın mührünü Süleymaniye Camiini İstanbul sırtlarına inşa ettirerek vurmuştur. Bu gün havadan bakıldığında dış avluları seccade görünümündeki Süleymaniye’nin üçgen olarak inşa edilen dış avlu duvarları bir ok gibi Kabe’yi işaret etmektedir. Bu inşanın bu kadar mükemmel olmasının başlıca nedeni mimarın mü’min oluşudur. “diye konuştu.

Adıyaman’a ilk defa gelen Prof. SUBAŞI ‘na Adıyaman Yurt Müdürlüğü tarafından Adıyaman’ın tarihi kültürel yerlerini gezdirilerek Adıyaman tanıtıldı. Pirin Perre Antik Kent, Roma Çeşmesi , Karakuş Tümülüsü ve Cendere Köprüsü gezdirilen Prof. SUBAŞI Adıyaman’a hayran kaldığını dile getirerek “Adıyaman’ın saklı kalmış bir cennet gibi olduğunu dile getirerek keşfedilmeyi beklediğini ve turizme kazandırılarak daha çok insanın tarihi yerleri gezip görmesi gerektiğini, Adıyaman’ın ve doğu illerinin sosyal medyada hep başka olumsuz yönleriyle gündeme getirildiği fakat; Adıyaman’ın nezih, sakin ve huzur verici bir yapısı var.“  dedi.

Öğrenciler konferans bitiminde yapılan ikramlar eşliğinde sormak istedikleri soruları sorarak bilgi hazinelerini genişlettiler.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu