Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Teç-Sen’den Dayanışma Yemeği

13 Nisan 2015 Pazartesi, 08:38

Teç-Sen’den Dayanışma Yemeği

 

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (Teç-Sen) Adıyaman şubesi tarafından yemekli dayanışma toplantısı düzenlendi.

Adıyaman Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen toplantıya Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve sendikanın üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Teç-Sen Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Teker, bu tür toplantıların sendikaları daha iyi yerlere getirme noktasında önemli olduğunu vurguladı.

Mehmet Teker, “Üyelerimizin önem ve öncelik arz eden sorunlardan ve bakanlığımızın eğitim çalışanlarına yaptığı bazı ayrımcılıkları dile getirmek istiyoruz. Bu konulardan en önemlisi Hayat Boyu Genel Müdürlüğünün düzenlediği hafta sonu yetiştirici kursların sağlıklı bir ortamda yürütmek için ısıtma, temizlik ve büro hizmetlerini yerine getiren çalışanlarımıza öğretmenlerimize verilen ücretin tüm eğitim çalışanlarına verilmesini istiyoruz. Oysa kanuni olarak fazla mesai kapsamında değerlendirilebilecek bu çalışmalarımızın öğretmenlerimiz gibi biz eğitim çalışanlarının hakkı olduğu neden göz ardı edilmektedir. Teç-Sen Genel Merkezi olarak hafta sonu görevleri için yapılan bu haksızlığa ilişkin grev kararı almış bulunmaktayız ve başlatılan bu grev ücret verilinceye kadar devam edecektir. Bıkmadan, usanmadan takipçisi olduğumuz ve çabalarımız sonucunda nihayet  2014 yılında görevde yükselme sınavı yapılmış ancak görevde yükselme sınavlarında eğitim çalışanlarına sorulan soruların çok zor olması nedeniyle başarı oranı çok düşük oranlarda kalmıştı. Yine gayesi, amacı ve derdi sadece eğitim çalışanları olan Teç-Sen’in, Bakanlıkla yaptığı yoğun girişimleri neticesinde memur ve şef kadroları için yapılan sınavın Eylül 2015 tarihinde tekrar yapılacağını sendikamız daha önceden açıklamıştı.

Yine 28 Şubat 2015 tarihinde Teknik Hizmetler Sınıfı için yapılan sınavda başarı oranının çok düşük olması nedeniyle bakanlığımızla sendikamız arasında yapılan yoğun görüşmeler ve ısrarlı taleplerimiz neticesinde sınav puanlamasına ilişkin yöntem değiştirilerek bağıl değerlendirme yapılması sağlanmıştır. Yapılan bu değişiklikle sınavı kazanan toplam kişi sayısı 400 iken 1700 kişi olmuştur. Bu durum sendikamız ve dolayısıyla siz eğitim çalışanlarının büyük bir kazanımıdır.

Türkiye de her çocuğun hakkı olan bursluk sınavında çocuklara haksızlık yapılmaktadır. Öğretmen çocuklarına kontenjan hakkı veriliyor eğitim çalışanların çocukları ötekileştirilerek bu kapsamda değerlendirilmiyor. Biz eğitim çalışanı olarak bu kontenjanın tamamen kaldırılmasını istiyoruz veya sadece Türkiye genelinde durumu iyi olmayan öğrencilere verilsin istiyoruz. Teç-Sen olarak tüm eğitim çalışanların haklarını gece gündüz demeden aramaya devam edeceğiz” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz