Adıyaman

“Taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz”

DSİ Genel Müdürü Acu Adıyaman’daydı:

“Taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz”

 

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve beraberlerinde bulunan, Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, DSİ 20. Bölge Müdürü Sadullah Seven beraberlerindeki teknik heyet,  Adıyaman Koçali Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “ Tamamlandığında 180 bin 119 dekar zirai araziyi sulayacak Adıyaman Koçali Barajı inşaatında çalışmalar devam ediyor.  DSİ olarak Adıyaman’a yaptığımız yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz. Adıyaman’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.” dedi.

Acu, “DSİ olarak Adıyaman şehir merkezi ve Çelikhan ilçesine yıllık 33 milyon m3 içmesuyu temin ettik. 1 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 111.120 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 44 milyon TL zirai gelir artışı sağladık ve 36 adet derenin ıslahını tamamladık. Bu kapsamda Adıyaman merkez Çelikhan sınırları içerisinde yapımı devam eden Koçali Barajında çalışmaların hızla devam ettiğini müşahede ettik. Ön yüz beton kaplama kaya dolgu tipinde inşa edilen Koçali Barajının yüksekliği 124 metre olup projede dolusavak imalatları tamamlanmış, derivasyon tüneli ile Bulam tünelinde çalışmalar devam etmektedir. Proje tamamlandığında 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 90.000.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.” dedi.

Güne Bakış haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu